THY Grevi: Hava-İş, THY´nin Dayatmasına Yanıt Verdi

THY Grevi her an daha çok katılımla sürerken THY yönetiminin de grev kırıcı girişimleri sürüyor. Greve yönelik oluşturulan saldırgan grev kırıcı modelde her yolu deneyen THY yönetimi yasaları da tanımadan keyfi uygulamalarına yenilerini ekliyor. Greve katıldığını açıklayan ve bu konuda kararlı olan her personeli sürekli telefon mesajlarıyla taciz eden THY yönetimi bu kez TİS hakkını işçilerin elinden fiilen alma girişimine yöneldi ve 24. dönem TİS kendi dayatmalarıyla imzalanmazsa 23. Dönem TİS'in aynı şekilde sürdüleceğini ilan etti. THY yönetiminin THY içinde bir krallık ilan ederek işçilerin her hakkını her tür keyfi yöntemle gasp edeceğinin dayatması olan bu açıklamasına Hava-İş'in ilk yanıtı aşağıda.

Hava-İş Sendikası İşverence Dün Sunulan SÖZLEŞME İMZALAMA çağrısına Yanıt Verdi:

Değerli Basın ve Kamuoyu;

4. gününe giren THY grevimiz başarı ile sürmektedir. Dün THY A.O Yönetimince önce basında sonra sendikamızın basın üzerinden yapılan çağrıları resmi çağrı olarak görmediğini beyan etmesiyle, faksla gönderilen yazı ile tarafımıza TOPLU SÖZLEŞMEYİ İMZALAMA çağrısı yapılmıştır.

Yönetim Kurulumuz bu resmi yazıyı değerlendirerek aşağıdaki yanıtın verilmesini karar vermiştir.

Bu yazı ile bize yapılan çağrı toplu iş sözleşmesine UYUŞMAZLIK MADDELERİ çerçevesinde GÖRÜŞMELERİN KESİLDİĞİ NOKTADAN yeniden başlatılması çağrısı değildir.

Yazıda kullanılan üslup ve yaklaşım hem THY çalışanlarına hem de Hava-İş sendikası tüzelliğine saygı duymayan bir niteliktedir. Bunu reddediyoruz.

THY A.O Yönetimi 5 ay önce İLK GÖRÜŞMEDE sunduğu teklifleri dayatmaktadır. Bu da kabul edilemez.

Bu yazıda belirtilen 22 Mayıs 2013 tarihine kadar süre verilmesi ve bu süreye kadar bu DAYATMA SÖZLEŞMESİNİN imzalanmaması halinde, yine 6356 sayılı yasada belirtilen yasal çerçeve ihlal edilerek sendikalı olan olmayana, greve katılmayanlara 23. Dönem toplu iş sözleşmesi ile tek taraflı zam uygulanacağı şeklindeki değerlendirmede, işverenin hukuksuzluklarına bundan sonrada devam edeceğinin göstergesidir.

23. dönem toplu iş sözleşmesi yasal olarak yürürlükteyken bile onlarca ihlalde bulunan işverenin, grev sürerken tüm hakları aynen uygulayacağı sözüne inanmak ve güvenmenin yorumunu sorunları bizzat yaşayan siz çalışanlara bırakıyoruz.

İşverenin asıl amacı toplu iş sözleşmesiz ve sendikasız bir THY A.O yaratmaktadır. Geçen iki dönemdir yapılan yetki itrazları, geçen dönem getirilen grev yasağı ve bu dönem denenen grev kırıcılığı girişimleri hep bu amaca yönelik sistemli bir saldırıdır.

Böyle bir yaklaşım toplu iş sözleşmesinin asıl amacı olan iş barışı ve huzurunun tesis edilmesini yok etmek anlamı taşımaktadır.

HAVA-İŞ sendikası olarak ÇALIŞAN-ŞİRKET-ÜLKE yararını değerlendirmek suretiyle, şirketin temsilcisi THY A.O ve işçilerin temsilcisi HAVA-İŞ sendikası olarak ülkemizde yasalarla tanınan ve çerçevesi çizilen toplu iş sözleşme müzakereleri esaslarında KARŞILIKLI SAYGIYI ZEDELEMEDEN uyuşmazlık maddelerinin kaldığı yerden ve GREVİN SONUÇLANDIRILMASINI SAĞLAYACAK bir noktada müzakereye hazır olduğumuzu belirtiriz.

Sendikamız bu değerlendirmeler çerçevesinde THY A.O Yönetimince tarafımıza gönderilen bu yazıyı resmi olarak yanıtlayacaktır. 

Saygılarımızla

HAVA-İŞ SENDİKASI

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y