THY Grevi: "THY Baksana Kaç Kişiyiz Saysana"

Türk Hava Yolları’nda grev ikinci gününde. Greve katılan işçiler ile işten atılan direnişçi THY işçileri THY Genel Müdürlük önünde eylemleri sürdürüyor. Sabah saat 10’da THY Genel Müdürlüğünde toplanan işçiler sloganlar atıyor, halaylar çekiyor.

Greve katılan işçiler grev çadırı kurmaya hazırlanırken, Hava-İş grev temsilcileri kabin ekip odalarında greve katılım konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

THY Genel Müdürlük eylemlerinin 10:00 ile 17:00 arasında süreceği belirtiliyor.

BİRİNCİ GÜNDE 218 SEFER YAPILAMADI

THY yönetiminin part-time ve nöbetçi işçi çalıştırma hamlesine rağmen birinci günde Uçuş Hareket Kontrol Merkezi (UHKM)’nden Hava-İş Sendikasına gelen bilgilere göre dün yapılması gereken sefer sayısı 560, yapılabilen sefer sayısı 342 olurken, yapılamayan sefer sayısı ise 218.

Hava-İş sendikası eksik yada yeterli uçuş eğitime sahip olmayan personelle uçulduğu için ciddi güvenlik ihlallerinin yapıldığını belirtiyor.

Hava-İş sendikasından gelen bilgilere göre Dün yapılan İstanbul-Shangai seferinde, Boeing 777 tipi uçak eğitimi ve sertifikası olmayan kabin personelleri yasalara aykırı olmasına rağmen görevli olarak uçtu. Bugün yapılan İstanbul-Capetown uçuşunda, minimum 9 kabin memuru olması gerekirken uçuş 8 kişilik ekiple gerçekleştirildi.


THY BAKSANA KAÇ KİŞİYİZ SAYSANA

THY grevi daha başlamadan THY yönetiminden tehdit ve şantaj devreye girmişti. Grevi kırmak için hemen her şeyi yapan THY yönetimi grevin ilk anlarından itibaren ise İstanbul Atatürk Havalimanı'nı polis işgaline uğratmış ve polisi işçilerine yönelik saldırganlığa özendirmişti. Polis baskısı ve saldırgan tutumuyla işçiler üzerinde güç gösterisinde bulunan THY yönetimi bununla da yetinmeyip televizyon kanalları arasında mekik dokuyup grevin başarısız olduğunu anlatmıştı.
Grevi kırmak için bir dizi tuhaf girişimde bulunan THY yönetimi uçuşları yapıp grevin başarısız olduğu izlenimi uyandırmak için de "uçuş deneyimi olmayan" personelle güvensiz uçuşlar yaptı. 
Grevi kırmak için her uğraşı greve katılımı daha da arttırmaya doğru tersinden işlmeye başladı. 
Bugün Genel Müdürlük önünde toplanan grevci işçiler katılımın THY yönetiminin iddia ettiği gibi olmadığını geniş katılımlı olduğunu bir kez daha gördüler ve gösterdiler. Grevci işçiler "THY baksana kaç kişiyiz saysana" sloganları attılar.

THY GREVİNE KATILIM ARTARKEN GREV KIRICILARDA RAHATSIZLIK BAŞLADI

THY grevine yönelik saldırganlık karşısında ürken ve grev kırıcılığına yönelenler de grevin her geçen saat daha fazla katılımla etkili olduğunu gördükçe rahatsızlık duymaya başladılar. Grev kırıcılığıyla arkadaşlarını "satanlar" görevleri başındayken grevi takip etmek ihtiyacı duyuyorlar. Grevin etkisi yayılırken grev krıcılığına yönelenlerin de tepkileri ortaya çıkıyor. Kimi grev kırıcısı bildik yöntemle "sendikaya güvenmiyorum o yüzden grev kırcısı oldum ben" demeye başladı ve grev kırıcılarının çok uzun yıllar arkadaşları arasında dışlanacağını bildiği için savunmaya geçti. Kimi "herkes katılırsa ben de katılırım" savunmasıyla grevi kıranlarla birlikte olmayı haklı çıkarmaya yöneldi. Her grevde olduğu gibi bu grevde de işverenin bir avuç uydusu ve yeminli grev kırıcısının varlığını grev kırıcısı olmak için gerekçe yaptı.
THY grevi görünen o ki tüm saldırılara karşılık kararlılıkla başladı ve kararlılıkla sürecek. Grevin ikinci gününde grevin başarılı bir grev olduğu gözleniyor. THY yönetiminin grevin ilerleyen aşamalarında anlaşma masasına mecburen oturacağı ve grev kırıcılarının TİS dışında kalacak olmaları ise grev kırıcılarını bekleyen en hafif ceza olacak. THY Yönetiminin başarılı bir grevin ardından ilk yapacağı grev kırıcılarına yol vermeye çalışmak olacağı daha önceki grevlerde yaşananlardan çıkan sonuç.
(Kaynak: Hava-İş ve emek.org.tr) 

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y