THY İşçisi Galatasaray´daydı: Grevimizi Kıramayacaksınız!

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), 15 Mayıs'ta greve gidiyor. Sendika grev öncesi Taksim'de açıklama yaparak, AKP ve THY yönetimini taleplerini kabul etmeye çağırdı.

Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e yapılacak yürüyüş nedeniyle meydan yine, üç tane TOMA ve yüzlerce çevik ve sivil polisle abluka altına alındı. Polis, eyleme desteği engellemek için bir çok noktada yolu trafiğe kapattığı için THY işçileri eyleme gecikerek geldi.

Bir saat boyunca Galatasaray Meydanı'nda aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Belediye-İş Sendikası Başkanı Hasan Gülüm, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, TTB, KESK, Sendikal Güç Birliği Platformu yönetici ve üyeleri ile HDK, ESP, EMEP, ÖDP, SDP, Gençlik Muhalefeti, TKP, BDSP, Mücadele Birliği, Hey Tekstil işçileri, UİD-DER'in de aralarında olduğu çok sayıda örgüt toplandı. Yaklaşık 600 kişi, "THY işçisi yalnız değildir", "Direne direne kazanacağız", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Gün gelecek devran dönecek AKP işçiye hesap verecek", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları ile bekleyişlerini sürdürdü.

THY işçileri "15 Mayıs'ta THY'de grev var" yazılı dövizler ve "Direnişse direniş, grevse grev", "Ya şalter inecek, ya 305 dönecek" sloganları ile Galatasaray Meydanı'na giriş yaptı.

Polisin Taksim'e yürüyüşe izin vermemesi üzerine burada açıklama yapıldı.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanan Atilay Ayçin, bir yıl önce hava iş koluna getirilen grev yasağına karşı fiili olarak greve giden THY işçileriden 305'inin iş akidlerinin feshedilerek işten çıkarıldığını hatırlattı. 305 kişini Başbakan Erdoğan'ın verdiği talimat ile iş akidleri feshedilerek, bir gecede kapı önüne konulduğunu söyleyen Ayçin, işçilerin 347 gündür direnişlerini sürdürdüğünü söyledi.

347 gündür her yerde, her kürsüde konuştuklarını, taleplerini dile getirdiklerini belirten Ayçin, "Ancak bu ülkeye barış getirme iddiasında olan, demokrasi havarisi kesilmiş Başbakan ve bakanlarına derdimizi anlatamadık" dedi.

305 işçinin işe geri alınması talebiyle açtıkları tüm davaları kazandıklarını söyleyen Ayçin, yargı yoluyla da işten atmaların hukuksuz olduğunun kanıtlandığını söyledi. 


'THY KAPISI KANDİL, HABUR KAPISI MI?'

THY yönetiminin grevi kırmak için "Çalışmak isteyenleri içeri alacağız, uçmak isteyenleri uçuracağız" dediğini hatırlatan Ayçin, "Soruyoruz; THY'nin kapısı Habur Kapısı mı? THY'nin Kandil kapısı mı? Orası, THY'nin kapısı, dünyana açılan pencereniz, milli bir hava yolu değil miydi? Ne oldu da bu kapıya Kandil, Habur kapılarına patriotları, tankları dizer gibi polisleri dizmeye çalışıyorsunuz?" şeklinde konuştu.
5 aydır uzlaşmak için çağrı yaptıklarını da hatırlatan Ayçin, THY yönetimini tüm teklifleri reddettiğini söyledi.

Devletin THY yönetimine söz geçiremediğini ancak işçilere geldiğinde her türlü zoru kullandığını ifade eden Ayçin, "Gücünüz patronlara yetmeyecek ama işçiler söz konusu olunca polisle jopla gazla müdahale edeceğiz diyorsunuz. Siz kimin bakanısınız, kimin hükümetisiniz? 


'15 MAYIS ÇARŞAMBA GÜNÜ GELİN, GÖRÜN'

15 Mayıs Çarşamba günü sabaha karşı 03.00'da greve çıkacaklarını hatırlatan Ayçin, THY yönetimine ve AKP'ye seslendi: "Grev hakkınızı kıracağız diyorsanız, Çarşamba günü göstereceğiz size. Çarşamba günü sabah gelin, tanklarla, toplarla, tüfeklerle, maskeli polisleriniz, eğitilmiş itlerinizle gelin...Neyinizle gelirseniz gelin, THY hostesi, pilotu, teknisyeni ile uçmama kararı aldılar. Uçmayacaklar, uçmayacaklar, uçmayacaklar."

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, sonuna kadar direneceklerini vurguladı ve ekledi: "305 dönmeden, sözleşme imzalamak yok"

Atilay Ayçin, direnişlerinde bugüne kadar kendilerini yalnız bırakmayan sendikalara, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerine teşekkür etti ve bu desteğin Çarşamba günü sürmesini istedi. 15 Mayıs'ta saat 10.00'da Atatürk Havalanı Dış Hatlar Terminali önündeki direniş yerinde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu ve herkesi destek vermeye çağırdı.

Açıklamanın ardında kitle, "THY işçisi kazanacak" sloganı ile dağıldı. (etha)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y