THY´de Grev Kazanacak: Greve Polisin Yasadışı Müdahalesi!


THY Grevi saat 03:00'da başlayacak. Grev için Atatürk Havalimanı'na gidenleri polisin saldırganlığı karşıladı. Polisin yetkilerini aşarak THY grevi için gelenlere yönelik saldırgan tutumu greve katılan işçilerce "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla karşılandı.
 
00.10 Grevin başlamasına son 2 saat 50 dakika kala Atatürk Havalimanı'nın tüm kapıları biber gazları, kalkanları ve kaskları ile gelen çevik kuvvet polisleri tarafından tutuldu.

00.11 Atatürk Havalimanı'ndaki THY direniş alanında grev sözcüleri, desteğe gelen Genel İş üyeleri, Hey Tekstil işçileri bulunuyor.

00.33 Grev gözcülerinden Türkan Yıldırım: "Hakkımızı alana dek buradayız, grevimizin arkasındayız. Manzaraya hayretle bakıyorum. Her kapıda yüzlerce polis var. Bu yasal bir grev, yasadışı bir şey yapmıyoruz. Neyden korkuyorlar, ne yapacağız, uçakları mı yakacağız? Biz hakkımızı aramaya geldik, savaşmaya dövüşmeye gelmedik!"

00.41 Havalimanı'nda kapıları tutan polisler gaz maskelerini ve kasklarını takmaya başladı

00.43 Polisler direniş alanınının etrafında çember oluşturdu. Direniş alanının boşaltılmasını isteyen polis amirleriyle grev sözcüleri arasında tartışma yaşanıyor

00.47 Dış Hatlar Geliş alanında bulunan direniş alanına TOMA getirildi

00.49 Polis direniş alanına müdahale etti. Grev için buluşanlar şu anda THY Genel Müdürlüğü önüne sürükleniyorlar. Direniş alanında sadece polis kaldı. 


Havalanına gelen araçlar THY Genel Müdürlüğü'ne yönlendiriliyor ancak müdürlük önünde de onlarca çevik kuvvet bekletiliyor.

Polis telsizlerinden sürekli "Kimsenin içeriye girmesine izin vermeyin" şeklinde anonslar geçiyor.

Sunexspres çalışanlarının grevi kırmak için THY'de çalıştırılacağı öğrenilirken, dün mezun olan 500 uçuş ekibi de, grevi kırmak için uçuş planına dahil edildi.


01.16 Greve çıkacak çalışanlar ile grev destekçileri THY Genel Müdürlüğü önüne geldi. Kalabalık grup burada slogan, alkış ve ıslıklarla THY Genel Müdürlüğü'nü yuhaladı. Grev sözcüsü Esen Demir, yasal grev yerlerinden polis zoruyla uzaklaştırıldıklarını belirterek polis şiddetini kınadı

01.21 Polis kalabalık grubu ablukaya aldı. Grup şu anda yaşananları sloganlarla protesto ediyor

01.27 Grup yağmur altında, polis çemberi içinde bekletiliyor
 

01.33 Hava İş Başkanı Atilay Ayçin, şu anda polis amiriyle görüşüyor. THY çalışanları ve destek verenler bekleyişlerine yağmur altında devam ediyor.

01.37 Genel müdürlük binasına saat 03.00'dan önce grev pankartının asılmasına izin verilmeyeceği bildirildi.


01.37 Genel müdürlük binasına saat 03.00'dan önce grev pankartının asılmasına izin verilmeyeceği bildirildi.

01.50 Hava İş Başkanı Ayçin'in polis amiriyle görüşmesi sona erdi. Çalışanların grev alanına dönüşüne vize çıkmadı. Bekleme için THY Genel Müdürlük önüne otobüs getirilecek. Ayçin, yaptığı açıklamada polisin THY'yi grevden koruduğunu ifade etti.

01.54 Hava İş Başkanı Ayçin, basın açıklaması yaptı. Ayçin, "Güvenlik komisyonu güvenlik gerekçesiyle direniş alanında beklemeye izin vermiyormuş. Bu kimin güvenliği? Biz bunu çok iyi biliyoruz. Bu Türkiye demokrasisinin ayıbıdır. AKP iktidarının ayıbıdır. Madem öyle grevin yerini buraya taşırız. Yasal grevimizi sonuna kadar taşıyacağız. Alnımızın akıyla bu işten çıkacağız" dedi.
 

02.12 THY işçileri ve destekçiler yağmur altında slogan atyor: '' Faşist AKP '', '' THY grevi engellenemez''

02.13 Yağmur altında halaylar çekiliyor. THY Genel Merkezi önü, ''Direne dierene kazanacağız'', ''Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber ya hiç birimiz'' sloganlarıyla şenlendi.
 

03.00 Grev başladı. Grev pankartı THY Genel Müdürlük binasının giriş kapısına asıldı. Grev gözcülerigüvenlik kapıları içerisinden geçerek havalimanı içerisinde kapılarda yerlerini aldı.
 
(Kaynak: birgün, başkahaber)

(Fotoğraflar: THY işçileri ve birgün)
Hava-İş Sendikası'nda yapılan grev toplantısından 


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y