THY´de Grev "Özel" Baskılara Rağmen Kazanacak

THY'de greve çıkan Hava-İş Sendikası THY Genel Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasıyla tüm baskılara ve polis ablukasına rağmen grevi sürdüreceğini ifade etti.

THY'de 24. dönem TİS görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine alınan grev kararı bugün 03.00'te ilk grev pankartının asılmasıyla resmen başladı. Dün akşamdan başlayan polis ablukası bugün de sürdü. Havaalanı etrafı ve kapıları polis tarafından abluka altına alındı.

Polisin baskısı nedeniyle Dış Hatlar Terminali'nden ayrılan Hava-İş üyeleri grevle ilgili basın açıklamasını THY Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Ayçin 24. dönem TİS görüşmelerine değinerek toplu sözleşme masası olması gereken görüşmeleri THY yönetiminin dayatma masasına çevirdiğini söyledi. Ayçin, geçtiğimiz yıl grev hakkına sahip çıktıkları için işten atılan 305 işçinin işe iade davası sonucu önce işe alınacaklarını söyleyen THY Başkanı Hamdi Topçu'nun, şimdi de tazminatlarını ödeyip işe almama kararı aldığını ifade ederek bu tutumu eleştirdi. Ayçin açıklamaya şöyle devam etti: "Bu toplu iş sözleşmesi süreci normal bir toplu iş sözleşmesi süreci değildir. THY yönetimi, yıllardır büyük mücadele ve çabalarla bugünlere getirdiğimiz toplu iş sözleşmemizi ve haklarımızı yok etmek amaçlı bir girişim içindendir. Buna izin veremeyiz."

Ayçin grevi boşa düşürmek için THY'nin Uçuş İşletme Başkanı'nı kaptan olarak uçurduğunu, yeni eğitimden çıkan daha üniforması hazır olmayan personeli göreve kattığını söyledi. Ayçin yeni personelin acemiliğine dikkat çekerek "daha hangi kapıdan hangi tip uçağa bineceğini bile bizim Grev Gözcüsü arkadaşımıza soran part-time personelle mi uçuş güvenliğini sağlayacaksınız?" sorusunu sordu. Ayçin THY'nin grevi boşa düşürmek için grev nöbetçilerinin sudan sebeplerle engellendiğini, grev pankartı asılması gereken yerlere ulaşımın engellendiğini, dinlenme odalarında polisin beklediğini, Devlet Konuk Evi'nde kaçak işe giriş sistemi kurulduğunu ve parka boş uçak çekerek personeli gizlice dinlendirmeye çalıştıklarını anlattı. Ayçin THY işçilerinin işten atılma korkusuyla eyleme katılamadıklarını, yoğun bir baskı altında tutulduklarını söyledi. Atilay Ayçin açıklamayı grevin sürdürüleceğini ifade ederek bitidi.

Ayçin'in konuşması sırasında "İşçiye değil çetelere barikat!", "Yaşasın sınıf dayanışması!", "Zafer direnen emekçinin olacak!" sloganları sıklıkla atıldı. Eyleme sendiklar genel olarak yönetici düzeyinde katılırken direnişçi İsmaco, Kuzu Deri, HEY Tekstil, Yurtiçi-MNG işçileri ve Halkevleri, HDK, MBP, ÖDP gibi demokratik kurumlar da destek verdi.

Eylemde DİSK Genel Başkanı Kani Beko'da bir konuşma yaparak greve destek verdiklerini açıkladı. Beko, ayrıca Reyhanlı'daki patlamaya dikkat çekerek "AKP hükümetinin ABD'nin taşeronu olduğunu herkesin bilmesi lazım" dedi. Beko "Reyhanlı'da hayatını kaybedenlerin katili AKP'dir" diyerek Ortadoğu'da savaş politikaları izleyen AKP'yi eleştirdi. Yarın incelemeler için DİSK olarak Reyhanlı'ya gideceklerini belirten Beko, grev için DİSK olarak verilecek her görevi yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

Eylemde ayrıca Sendikal Güç Birliği Platformu adına Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş ve Uluslararası Taşımacılık Sendikaları Konfederasyonu'ndan Stefan Korzel, Sanatçılar Girişimi'nden Ataol Behramoğlu konuştular. Hava-İş greviyle dayanışma mesajları verdiler.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y