THY´de Grev: Tehdit ve Taksi Parasına Grev Kırıcısı Ol Çağrısı!

THY'de grev kararı alınıp grev ilanı yapıldığı günden bu yana işverenin tuhaf uygulamaları dizisine greve çıkılmasından önceki son gün yenileri eklendi. THY
Kabin Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı müdürlerin THY işçilerini arayarak grev krıcılığı yapmanlarını istediği ve eğer "grev krırıcılığı yapmazlarsa" diye başlayarak tehditler savurduğu THY personeli arasında konuşulmaya başlandı. Konuyla ilgilenen Hava-İş bu tür arama ve tehditlerin suç olduğunu belirterek suç işleyen ve işlemeye devam eden THY yönetimindekileri tespit edip savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. "Değerli uçucu ekipler
üyelerimize telefon ederek tehdit ve baskı ile en önemli sendikal faaliyet olan grev hakkını ortadan kaldırmak suçu yönünden KHB Müdürlerinden Kurşat Arslan, Tansel kaptan, Esra Akharman, Yıldız Aytaç Giray ve Kokpit Tip müdürü Fuat Özyüksel ile ilgili Savcılık suç duyurusu yapılmıştır. Bu tür arama yapanları lütfen sendikamıza bildiriniz." diyerek suç işleyen ve suç işlemeye devam edenlerle yargı karşısında hesaplaşılacağını duyurdu.


THY'DEN TEHDİTLERİN YANI SIRA "TAKSİ PARASINI ÖDERİZ" YETERKİ GREV KIRICISI OLUN ÇAĞRISI
THY'den grev öncesi tehditlerin yanında grev kırıcısı olanlara teşvik olması için "15 MAYIS 2013 TARIHINDE IST VE SAW'DAN UCUS GOREVLERINE TAKSIYLE GELECEK KABIN EKIPLERININ GELIS-GIDIS TAKSI FATURALARINI KONTROLLUGE TESLIM ETMELERI HALINDE SOZKONUSU BEDELLER EKIPLERIMIZE ODENECEKTIR. KABIN HIZMETLERI BASKANLIGI" denerek taksi parası verileceği çağrıları da yapılmaya başlandı. THY personeli arasında bu mesaj alay konusu haline geldi. "yanında kömür ve makarna yoksa ben gelmem" diyenlerden "Ben İzmir'den taksiyle geleceğim" veya "Mardin'den taksiyle geleceğim" diyene kadar THY yönetiminin grev kırıcılığındaki son çırpınışları THY işçilerini eğlendirdi. 
Hava-İş bu gece saat 23:00'da uçucu personel ile bir toplantı düzenleyerek grevin başlangıcını Genel Merkezin'den yapacak.  
Aşağıda THY yönetimi tarafından aranarak grev kırıcısı olması için tehdit edilenlere ne yapmaları gerektiğini anlatan ve bu suçu işleyenleri bekleyen TCK maddeleri bulunmakta. 

Bu konuda özellikle Kabin Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı müdürlerin kabin ekiplerini, Başpilotluğa bağlı şef ve müdürlerin de kokpit ekiplerini arayıp greve katılımla ilgili bilgi almaya ve çalışanları tehdit etmeye çalıştıklarını biliyoruz. Hava-İş’in, Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusuna bu isimler her gün ekleniyor. Yazının sonunda bu kişilerin işledikleri suçun ve karşılaşacakları cezaların Türk Ceza Kanunu’ndaki karşılığını bulabilirsiniz.

Çalışanların bu konuda izleyecekleri yol ise basit, bugün ve yarın telefon rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan veya şirketten gelen telefonları açmayın. Eğer açtıysanız greve katılıp katılmayacağınızla ilgili bilgi vermeyin. Çünkü her ne sebeple olursa olsun hiçkimse sizi buna zorlayamaz. Eğer tehdit edilirseniz de bunu Hava-İş’e sizi arayan kişinin ismiyle birlikte bildirin. Eğer yapabiliyorsanız, telefonu açtığınızda görüşmenin ses kaydını alın.

Unutmayın, başlayacak olan grev tam manasıyla yasal bir grevdir. İçiniz her konuda ferah olsun. Sizi tehdit edenler, 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasıyla yargılandıklarında ne yaptıklarının farkına varacaklardır. Görüldüğü gibi birkaç haftadır çalışanlarına iyi görünmeye çalışanların hepimizin bildiği gerçek yüzleri ortaya çıktı. Sizleri korkutmaya çalışanların kendi korkuları artık gün gibi ortada.

Türk Ceza Kanunu MADDE 118. – (1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi hâlinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Türk Ceza Kanunu MADDE 135. – (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. (2) Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine…sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y