Tünel´de, İbrahim Kaypakkaya Anmasına Polis Saldırısı

Katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya için yüzlerce kişi Tünel'de toplandı

Yüzlerce kişi İbrahim Kaypakkaya'yı 40. katlediliş yıldönümünde anmak için Tünel'de toplandı. İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak yürüyüş için hazırlık yapılırken polisin tacizkar tutumu ilk andan itibaren başladı. Polis amirleri, çevik kuvvet polislerine, "Bu kez basını da alın" "100 kişiyi geçerlerse dağıtın" vb gibi basının da duyacağı talimatlar veriyordu.
Partizan ve DHF'nin ortaklaşa çağrıcı olduğu yürüyüşe bir çok kurum destek vermek için alanda toplandı. Yüzlerce kişi, İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için Taksim Tünel'de bir araya geldi.

POLİS SALDIRISI

 
Ellerinde İbrahim Kaypakkaya'nın fotoğraflarını taşıyanlar Taksim Meydanı'na yürümek için beklerken, polis, çevik kuvvet ve TOMA'larla önlerine barikat kurdu.
Polis barikatından uyarı yapılmadan saldırı yapıldı ve İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için toplanan yüzlerce insanın üzerine tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırıldı. Polisin saldırısı üzerine ara sokaklara girenler polis saldırganlığına karşılık verirken kullanılan yoğun gaz bombası nedeniyle bayılanların da olduğu bildirildi. Polisin saldırganlığı sürerken ara sokaların da polis tarafından kapatıldığı bildiriliyor. Polis saldırganlığına karşı İbrahim Kaypakkaya'ya sahip çıkanlar direniyor. 

Polis saldırısını fırsat bilen çevredeki faşistlerde saldırıya katıldı. Galata Kulesi'ne yakın Galip Dede Sokağı'ndaki Güney Restaurant ve Öztürk Pide çalışanları döner bıçağı ve taşlarla gruplara saldırdı. Elinde döner bıçağı ile saldıranlardan biri Galip Dede Sokağ'ındaki Öztürk Pide salonu ustası.

POLİS SALDIRISI BU KEZ TAKSİM MEYDANI'NDA

İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için Tünel Meydanı'nda toplananlara saldıran polis buradan dağılarak ara sokaklardan Taksim Meydanı'na ulaşanlara da saldırdı. Polisin Tünel Meydanı'ndaki saldırısında Metro'nun Şişhane Girişine'de gaz bombası attığı ve bir çok insanın etkilendiği bildirildi.
Polisin İbrahim Kaypakkaya anmasına Taksim Meydanı'ndaki saldırısı da dirençle karşılaştı. 

Polis saldırılarından sonra çok sayıda gözaltı olduğu bildirilirken İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için gelenlerin Tarlabaşı'na doğru çekildiği bildirildi.


(Fotoğraflar: Can Memiş)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y