Direnişin Gücü

Direnişin gücü

Direniş karşı duruştur. Haksızlığa zulme karşı duranlar her zaman olmuştur. Bazen
bu direniş içinde çok az insan yer almış, bazen de sayısız insan direnişe katılmıştır. 1 Mayıs 2013'de Taksim Meydanı'nın "çukura düşülür" gerekçesiyle yasaklanmasının ardından başlayan süreçte bu yasağın uygulanamaz ve durdurulamaz bir karşı koyuşu başlatacağı söylenmişti. 1 Mayıs'tan 31 Mayıs'a kadar geçen 1 aylık süreçte hemen her gün Taksim Meydanı ve çevresi faşizmin yeni baskılama saldırısına karşı koyuşa sahne oldu. Bazen işçiler, bazen siyasi partiler, bazen Aleviler, polisin yasadışı engellemelerine direndi. Direniş hiç bitmedi her an bir karşı koyuş yaşandı. Bunun birikimi 31 Mayıs'ta Gezi Parkı'na yönelik keyfi saldırıyla insanların topyekün karşı çıkışına dönüştü.

Taksim ve çevresindeki keyfi yasak sadece o bölgeye has bir durum değil bütün ülkeye yayılmış bir uygulama olduğu için Gezi Parkı ile başlayan süreç her yere yayıldı. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamalarına göre 79 ilde "Her yer Taksim her yer direniş" diyerek sokağa çıkıldı. Milyonlarca insan faşizmin saldırganlığına hayır dedi ve hala da sokaklarda faşizmin saldırganlığına karşı direnişe devam ediyor.

Yaklaşık 1 aydır sokaklar devletin zulmüne karşı koyanların alanı olmaya devam ediyor. İnsanlar direnişte ve barikatların arkasında özgürleşiyor.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y