Gözaltılarda Suç İşleniyor

İstanbul'da belirlenebilene göre 441, Ankara'da 116, Eskişehir'de 30 Kişi Gözaltında

Gezi Parkı’na yapılan polis saldırısının ardından polis gözaltılara da başladı İstanbul’da belirlenenlere göre 441 kişi, Ankara’da ise 116 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukat Hakları Merkezi Koordinatörü Ufuk Özkap, Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınanlarla ilgili açıklama yaptı.

Ufuk Özkap, "Saat 03.00 itibariyle İstanbul'da 441 kişi gözaltına alındı" dedi.

Gözaltına alınanlar arasında Çarşı grubu üyeleri de yer alıyor.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden İlknur Alcan , bianet’e yaptığı açıklamada, 169 kişinin Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şubesi’nde tutulduğunu ve bugün 14:00’ten sonra ifadelerinin alınacağını söyledi.

Alcan, “Diğer gözaltına alınanlar, gözaltına alındıkları ilçelerin Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Şu anda kesin gözaltı sayısı tespit edilemiyor” dedi.

“Polisin alıkoyduğu insanların yasal gözaltı işlemi yapılmaksızın bazı yerlerde tutulduğu ve darp ile kötü muamele uyguladığı iddiaları da bize ulaştı.”

İstanbul’da gözaltına alınanlar arasında, en az iki gazeteci de var. İMC TV editörü Gökhan Biçici dün Şişli’de Gezi direnişini takip ederken dövülerek gözaltına alındı. Ulusal Kanal kameramanı Emre Fidan da gözaltında.

ÇHD Ankara Şubesi de kentte tespit edilebilen gözaltı sayısının 116 olduğunu açıkladı.

Eskişehir’de bu sabah yapılan polis saldırısının ardından yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, Türk Tabipleri Birliği'nden alınan bilgiye göre; İstanbul'da gözaltına alınanların arasında bir doktor ile üç hemşire bulunuyor.

Gözaltına alınanlarla ilgili ilk andan itibaren kayıt tutulmaması ve nerede tutulduklarının bilinmemesi 1990'lı yıllardaki gözaltında kayıplar gerçeğini hatırlattı. Barolardan ve konuyla ilgilenen hukukçulardan sürekli olarak gözaltına alınan kişilerin isimlerini haykırmaları istendi. Gözaltına alma furyasının hükümet talimatıyla yapıldığı başbakan'ın Kazlıçeşme'deki açıklamasıyla da doğrulanmış oldu. Gözaltına alınanlara yönelik polisin sürekli olarak fiziksel ve psikolojik şiddet kullandığı da gelen haberler arasında.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y