KIZIL DAYANIŞMA: AKP Dağılıyor Faşizme Karşı Örgütlü Direnişi Güçlendirelim!

Direniş Büyüyor

Taksim'de başlayan direniş adım adım kavga içinde büyüyor. Devletin o çok öğündüğü her şeye baskıyla egemen olma hali her geçen gün yıpranıyor, yıkılıyor. Sokağa çıkan herkes devletin saldırganlığından artık yılmıyor ve sokakta kalmaya çalışıyor. Kimyasal gazlar, plastik mermiler, kurşunlamalar, Twitter kullandı diye gözaltına almalar hiçbiri sokağa çıkanlara engel olmuyor. Faşizmin saldırganlığı halkın direnişini bitiremiyor aksine güçlendiriyor.

ORTAK MÜCADELE YAPAY AYRIMLARI GEÇERSİZ KILIYOR

Uzun yıllardır devrimci sosyalistler halkın üzerinde estirilen yapay ayrımların faşizmin egemenliğini sürdürme oyunu olduğunu anlattı. Bu ayrımların yapay olduğu direniş alanlarında görüldü. Türk, Kürd, Alevi, Sunni, cinsel ayrımcılık, kılık kıyafet ayrımcılığı, simgelere bağlı ayrımcılık direniş alanında gerçek haliyle ortaya çıktı. Direniş alanları ayrımların devletin körüklediği "böl yönet" politikasının ürünü olduğunu bir kez daha gösterdi. Direniş alanında herkes faşizme karşı ortak mücadelenin parçası olduğunu ilan etti ve devletin her saldırısına karşı koyacağını gösterdi ve göstermeye de devam ediyor.

GREVE ÇIKAN EMEKÇİLERLE DAHA GÜÇLÜ DİRENİŞ

Bugün DİSK, KESK, TMMOB, TTB alanlara çıktı daha güçlü bir direnişin yaygınlaşmasına güç taşıdılar. Sokaklar artık daha güçlü ve faşizme karşı direniş her yerde daha cesaretli. Sokaklara çıkan herkes eskisi gibi bir gösteri, miting sonrası evine, işine dönmek yerine sokaklarda kalmaya çalışıyor. Sokaklara sahip çıkıyor ve devletin saldırganlığını sokaklardan temizlemeye uğraşıyor. Devletin uzun zamandır halka yasakladığı alanlar direnişle yeniden açılıyor faşizmin yasakları tek tek yırtılıyor. Adana, Dersim, Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, vb her şehirde direniş başladı ve sürüyor.

DİRENİŞ FAŞİZME DİZ ÇÖKTÜRDÜ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "rutin gezi" diyerek yurtdışına zorunlu kaçışı ardından devreye hükümetin ağlama ve pişman olma bakanı Bülent Arınç girdi. Arınç artık önüne kim gelirse görüşme yaparak direnişi papaz kılığıyla sonlandırmaya çalışıyor. Bir yanda "polis çok biber gazı kullndı ve hata edildi" diyor aynı gün polis saldırganlığı durmamacasına sürüyor. Bir yanda anlaşalım diyor diğer yanda sokağa çıkan halka yönelik bastırma saldırıları sürdürülüyor, görüşelim diyor polisinin emriyle kendisine yönelik Twitterden mesaj atanları İzmir'de gözaltına aldırıyor. İki yüzlü güvenilmezlikleri devam ediyor.

DİRENİŞ ALANLARI ÖRGÜTLENMELİ

Direniş alanlarında yer alan sosyalistlerin, devrimcilerin direnişi örgütlü hale getirmesi ve daha güçlü durması gerekmektedir. 12 Eylül faşizminin kafa yapısı olan "hiçbir örgüte bağlı olmamak" anlayışını ortalığa salmaya çalışan korkaklar sürüsünün direnişi güçsüzleştirmek için örgütsüzlüğü yaymaya çalışmalarına karşı konulmalı. Direniş alanlarına gelenler örgütlü güç haline getirilmeli. Direniş alanlarında sosyalistler grup, parti amblem ve bayraklarıyla yer almalı ve insanlara uzun yıllardır edindikleri siyasi birikimlerini aktarmalılar. Faşizmin saldırıları karşısında direniş alanlarına gelenler daha donanımlı hale ancak bu şekilde geleceklerdir. Sosyalistlerin yapmaları gereken en önemli işlerden birisi de direniş alanlarında ortak hareket etmeyi sağlayacak eylem alanı birliktelikleri kurmak olacaktır. Bu yapılmadan direniş alanının "dağınık" hali faşizme saldırma cesareti verecektir. Ülkenin her yeri her mahallesi direniş alanı haline getirilmeli ve devletin direnişler karşısında dağılması sağlanmalıdır.

AKP DAĞILIYOR

AKP Şefi Erdoğan'ın "%50'yi sokağa salarım" tehdidini emir kabul edip sokağa çıkan bir kısım yandaş çok kötü süprizlerle karşılaşmıştır. Dün Rize'de polisin yanında olduğunu söyleyen 30 kadar AKP'liyi Rizelilerin elinden polis zor kurtarmıştır. AKP'nin %50'si yoktur sağcı partiler çıkar amaçlı kurulan suç şebekeleridir. AKP suç şebekesi dağılmaktadır. Direniş AKP'yi tabansızlaştırmış ve 19 Aralık 2000 Hapishaneler katliamını yapan partilerin bir anda %1'in altına düşmesi gibi bir durum yaşamaktadır. AKP yönetici kadrolarının yurtdışına kaçma hazırlığı yaptığı ve bankalardan para kaçırmaya hazırlandığı bilgileri yayılmakta ve AKP'yi terk eden fareler çoğalmaktadır. AKP karşısında sessiz olup ortada duranlar bile seslerini çıkarır hale gelmiştir. AKP'nin en temel yandaşları ona karşı tarafsız olmaya çalışmaktadır.

DİRENİŞİN RENGİNDE SOSYALİZMİ GÜÇLENDİRELİM

Direniş faşizmin zulmü karşısında ezilenlerin haklı isyanıdır. Faşizmden şu veya bu nedenle zarar görenler meydanlardadır. Anlayışları doğrultusunda da direnişin içinde yer almaktadırlar. Bu anlayışların direnişe verdikleri rengin yanına sosyalizmin kızılını eklemek ve güçlendirmek sosyalistlerin birinci önceliğidir. Direniş talepleri ortaya çıkarılmalı ve bunlarda ısrarcı olunmalıdır.

Direniş sokakta, evlerde, işyerlerinde hayatın her alanında yaygınlaşmakta günün her saati direnişe katkı sunanlar çoğalmakta. Daha çok direniş daha çok kavga faşizme karşı özgürlüğü yaratacaktır.
 


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y