KIZIL DAYANIŞMA: AKP Korkuyor Direniş AKP´yi Dağıtıyor

Düşmanlaşmaya ve halka saldırıya devam ediliyor.

Faşizmin saldırganlığı Taksim direnişini de Taksim direnişiyle birlikte bir çok ilde sokağa çıkanları da yıldıramadı. Devlet, saldırganlığın yanında Erdoğan'ın ağzından desteklenen yalanlar üretti, ancak bu yalanların hükmü kısa sürdü ve sadece "yeminli iktidar yandaşlarının" hezeyan dolu akıllarında tortulaştı. Direniş devletin uydurduğu yalanların ömrünü kısalttı. Uzun yıllardır üretilen yalanlarla varlık bulan faşist devlet aynı yalanlarla idare edemez hale geldi. Yalanların yanında kimseyle görüşmeye tenezzül etmeyen devlet yetkilileri "çapulcularla" görüşme turlarına çıkmak zorunda kaldı. Çapulcular yerine piyasaya sürülen "dizi starlarının" ancak halkın gülebileceği zavallılaşmalara konu olabileceğinin açığa çıkması da AKP Hükümetini buna mecbur kıldı. Erdoğan, Taksim Dayanışması'nın temsilcileriyle görüşürken İstanbul Valisi geceyarısı Dolmabahçe Cafe'de verdiği randevuya gelenlerle görüşmekle yetindi. Devlet çapulcuları tanımak ve onları kabullenmek zorunda kaldı. Devlet aklı sadece zulüm ve baskının işe yaradığına inananlardan oluşmaktadır. Başbakan da aynı şekilde "görümeyi yaptım mahkeme kararına uyacağımın sözünü verdim o da olmazsa plebisit düzenleyeceğim daha ne yapayım" diyerek konuyu bir kez daha sona erdirdiğini ilan etti. Bu başbakanın konuyu "sona erdirdim" deyişinin kaçıncısı oldu herkes gibi o da unuttu. Direniş İstanbul başta olmak üzere bir çok kentte sürüyor. Sokaklar hava kararmasından itibaren dinmeyen protestolara sahne olmaya devam ediyor. Devletin her kolluk gücü artık gecelerin içinden yükselen "her yer Taksim her yer direniş" sloganlarının peşinde koşmak zorunda olduğunu biliyor. Direnişi ne yaparlarsa yapsınlar bitiremiyorlar. Şu ana kadar 5 insan öldü 3'ü direnişçi, 1'i polis, 1'i kimyasal gaza bağlı olarak kalp krizinden ölen bir temizlik işçisi. Binlerce insan yaralandı, binlerce insan gözaltına alındı ve direniş bitmedi.

AKP KİN MİTİNGLERİNE HAZIRLANIRKEN

AKP ilan ettiği hafta sonu mitinglerine hazırlanırken bu mitinglere hak etmediği önemi vakfetti ve duruma hakim olduğu görüntüsü vermeye mecbur hissedişinin ifadesi yaptı


1- AKP Yönetim kademesinde büyük bir panik ve korku egemen. Hemen her AKP üst düzey yöneticisi veya AKP semayedarı yurtdışına kaçma hazırlığı yapıyor.

2- AKP Tabanı yaşananlar karşısında büyük bir şakınlık içinde. Uzun yıllardır "bir avuç" denen "marjinallerin" hiç de öyle bir avuç olmadığı ve soakaklarda günlerce egemenlik kurabildiklerini gördüler. Ağırlıklı olarak gücün peşinden sürüklenip ona yamanmayı ilke edinen "sağcı seçmen" AKP'nin gücünün sorgulanabilir olduğunu gördü.

3- AKP Devletin her olanağını düzenleyeceği mitingler için kullanmaya yöneldi. Rövanşist bir hava yaratılarak devlet içinde görev alanlardan herkesin bu rövanşta yanında durmasını zorunlu kıldı. Bu durum devlet içinde çatlakların olmasına ve yaratılan yasadışılığa uymakta sorunlara yol açtı. Devlet içinde parçalanmalar yaşanmaya başlandı. Yönetenler yönetmekte sorunlar yaşamakta.

4- AKP'li yöneticiler, mitinglere katılacaklardan da korkmakta. Mitingler bir anda "rayından" çıkıp "Tayyip istifa" seslerinin yükselmesine sahne olabilir. Bunun göstergeleri ise AKP içinde Tayyip'i "harcayıp" pastadan daha çok pay kapma sevdasında olanların çokluğu. AKP tabanının korkusunun bir parça daha artması AKP mitinglerinin "Erdoğan karşıtlığına" dönüşüvermesine yol açabilir.

5- Devlet içinde saldırgan kolluk güçleri içinde basına yansıyanlardan daha büyük bir karmaşa yaşanmakta. Saldırganlıkla örülü bir politikanın sonucunda bir kısım polisin "kurbanlık" olarak kamuoyu önüne atılacağını açıklayan başbakan polis içindeki karmaşayı daha da arttırmıştır. Halkına karşı saldırgan davranan polisin yakın zamanda kendisini kurbanlık koyun gibi göreceği yaşanan gelişmelerden ortaya çıkmaktadır.

6- AKP Yurtiçinde bulamadığı kamuoyu desteğini yurtdışında arayıp devletin yurtdışı temsilcilikleri kanalıyla AKP destekçisi gösteriler düzenletmeye başlamıştır. Ekonomisi kırılgandan öte parçalanmaya az kalmış Türkiye'nin ihtiyacı olan "sıcak para" musluklarının kısılmasının yarattığı sorun aşılmak istenmektedir. Ekonomik bir çöküşün göstergeleri daha çok kendini belli etmekte ve bu çöküşte halkınca lanetlenen bir iktidarın sadece kaçmaktan başka şansının da olmadığı açığa çıkmaktadır.

7- AKP Mitingleri AKP adlı ABD projesinin bitirilmesinin adımı olabilir. Bu mitinglerin gerçek yüzü daha çok açığa çıkarılmalıdır. İçi gelenekselleştirilmiş nefret ve kin dolu ayrımcılık politikayla doldurulmak istenenin aslında AKP'li elitlerin çıkarlarının savunulması olduğu gösterilmelidir.

DİRENİŞ HER YERDE DİRENİŞ

AKP Direnişçilere her yerde polisiyle saldırmaya devam etmekte. Hesaplayamadıkları şey ise bu saldırganlığın bir yerde hiç beklenmedik başka patlamalara yol açacağıdır. Ankara sokaklarında her gece yaralanan ve gözaltına alınan direnişçiler veya Taksim'de baretli diye gözaltına alınanlar bir başka patlamanın ateşleyicisi olmaya doğru evrilmektedir. Direniş bir kaç günlük olmadığını daha uzun sürece yayılarak göstermiş ve daha da uzun süreceğinin emareleriyle doludur. AKP direniş bitmediği sürece sonuna doğru adım adım gidecektir. Sistemin kendi içinde alternatif hazırlama uğraşıları da gerçekçi değildir. Hele ki Erdoğan'ın bir "darbe" olasılığını gündeme getirmesi sadece hezeyandır. Sistemin kendi içinde yaratmadığı yönetim alternatifi yerine halkın kendi alternatifini yaratması cılız da olsa vardır. Gezi'de yaratılan dayanışma ile diğer direniş alanlarındaki her günkü mücadele yeni örgütlenmelerin de kapısını açmaktadır. Sisteme karşıt bir halk insiyatifi kendini yenileyerek üretmektedir.

"Her yer Taksim her yer direniş" sloganı atan herkes "her yer halkın her şey halkın iktidarına" şeklinde bir hedefin olası olduğunu düşünmelidir. 


KIZIL DAYANIŞMA
 
 
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y