KIZIL DAYANIŞMA: Direniş ve Faşizmin Kırılışı

Sokaklardan faşizmi temizlemek için direnişe devam.

Direniş hala bir çok kente yayılıyor. Direniş sürekliliğiyle sokakları faşizmin egemenliğinden kurtarıyor. Sokaklara çıkanlar devletin saldırgan yüzüne karşı kendi alanlarını yaratıyorlar. Taksim Gezi Parkı gibi direniş alanları diğer kentlerde oluşturulmaya yöneliniyor. Direnişin düşmanları ise her zamanki "akıl tutulmasıyla" yalanlarla var olmaya çalışıyorlar. Faşizme karşı direnişi her yere yayıp kalıcı direniş alanları yaratmak ve polissiz, devletsiz bölgeler oluşturmak faşizme karşı direnişin ilk hedefi olmalıdır.

DİRENİŞİN GETİRDİKLERİ

1- Direniş sürekli bir hal aldı ve devam ediyor. İnsanlar sokaklarda taleplerini haykırmaya devam ediyor ve evlerine dönmüyor.

2- Direniş alanları devletin uzun yıllardır körüklediği yapay ayrımların Kürd, Türk, Alevi, Sunni, Kadın, Erken, Kılık kıyafet, vb anlamsızlığını ve bu ayrımları faşizmin egemenliğini sürdürebilmek için ortaya attığını açıkça gösterdi.

3- Direnişe yönelik medya sansürü medyaya yönelik tepkiler kapılarına dayanınca kırıldı. Medyanın üç maymunu oynaması onlara ağır bir fatura çıkardı.

4- Son dönemlerin yükselen değeri olarak tanımlanan AVM'ler, marka işyerleri ve bankalar boşaldı insanlar sistemin körüklediği yerlere değil direniş alanlarına akmayı tercih ediyor.

5- Bir çok "ünlü" AKP yandaşı çark etti ve fareler gibi AKP gemisini terk ediyorlar.

6- Hak arama mücadelesi verenler direnişle birlikte seslerini daha çok duyurabilir oldular. Medyanın görmek istemediği THY grevi ve diğer direnişler artık daha dikkat çekici hale geldi.

7- Direniş alanları insanların birbirini tanıması anlaması için yeni bir alan oldu.

8- Faşizmin yalanlarla örülü egemenliği yıprandı ve direnişle ilgilenen herkes gerçeği öğrenmenin devletten ve devletçi yayınlardan olmayacağını gördü. Direniş kendi haberleşmesini yarattı.

9- Faşizmin korku toplumu yıkıldı. Baskı ve saldırganlıktan başka bir uygulaması olmayan faşizme karşı direnişin önemi görüldü.

10- Faşizme karşı dayanışmanın önemi her direniş alanında canlı olarak yaşandı.

11- Egemenlerin iç çatışması artı ve çıkar üzerine kurulan yönetim mekanizmasında dağılma emareleri ortalığa yayıldı.

FAŞİZMİN KARANLIĞINI SÜRDÜRMEK İSTEYENLERİN ADIMLARI

1- Direnişe yönelik saldırı gücü olan polis kısa sürede yoruldu, usandı ve bıktı. Polis içinde şikayetler çoğalıyor. Saldırganlıkta sınır tanımayan bir çete hareketine dönüşme emareleri ortada geziyor (Elleri çivili sopalı gezen sivil polisler, kasklarındaki numaraları kapatmalar vb)

2- Yandaş medya ve devletin haber kanalı TRT açıkça yalan haber ve provokasyon haberciliğine yöneldi. Bir kısım yandaş medya "camide içtiler, toplu seks yaptılar" gibi akla zarar yalanlarla ortaya çıkarken, TRT'de yıllar önce olan ve yerde bulunduğu için yakılan bir kağıt bayrağın mobese kayıtlarını yeni olmuş gibi servis etmeye başladı. Yurtdışından öğrenci değişim programıyla gelen öğrenciler "ajan" denerek gözaltına alındı. Bu örnekleri çoğaltmaya yönelerek uzun yıllardır uygulanan "böl parçala yönet" politikasının karanlığına yönelindi.

3- Uzun zaman direnişe kulak tıkayıp protestolar üzerine AKP gemisini terk eden medya ise direnişçilere sadece "uzlaşmayı" telkin eden yayınlara başladı.

4- AKP Hükümetinin ağlama ve pişman olmadan sorumlu başbakan yardımcısı Bülent Arınç ortaya "uzlaşmacı" gibi çıkıp var olan saldırgan politikaları gözlerden gizleyerek sürdürmeye devam etti

5- Sokaklara çıkan sempatizanlarını kaybedip partisini böldürmeyi göze alan faşist MHP'nin patronu Devlet Bahçeli AKP'ye yamandı. CHP'nin patronu Kemal Kılıçdaroğlu ancak Cumhurbaşkanıyla görüşebilecek kadar konuya vakıf oldu.

6- CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu direnişe destek grevine çıkan işçilerine karşı aynı AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gibi davrandı ve "greve çıkanları en ağır şekilde cezalandıracağını" ilan etti.

7- Devlet korku kültürünün aşınmasına karşı ve direnişin haberleşme kanalı sosyal medyayı etkisizleştirmek için Twitter üzerinde direnişi destekleyen paylaşımları yapanlardan 30'dan fazla kişiyi gözaltına alıp gözdağı verdi.

8- Devlet, Rize'de AKP'li ve Ülkücü faşistlerden bir güruhu direnişe destek olanlara karşı linç çetesi olarak sahneye sürdü. Geri çekilme sürecinde olan ve saldırılmayacağı açıklanan PKK'ye yönelik askeri oprerasyon yapıldı.

9- Polisin yanında askerde direnişçilere karşı çıkarıldı ve Dersim ile Hatay'da direnişçiler karşılarında askeri de buldu.

10- Devlet saldırganlığında provokasyon yapacak sivil polislerini devreye soktu. Direnişçiler arasında sivil polisler provokasyon yapmaya yönlendirildi.

11- Çıkarcı çete direnişle ilgisiz kaldı ve burjuvazinin istediği her yasayı çıkarmakla ilgili uğraşmaya devam etti. Bankalara yeni kolaylıklar sağlanmasından, yerelde belediyelerin talan etmesine kadar yağma çarkı devam ettirildi.

DİRENİŞ BİRLEŞTİRDİ VE İKİYE BÖLDÜ

Direniş faşizmin yapay ayrımlarla parçaladığı toplumu bütünleştirdi ve gerçek bir bölünme olarak ezilenler ve ezenler olarak ikiye böldü ve bu bölünme gerçeklerin açığa çıkması olarak daha da derinleşiyor. İkiye bölünenlerin bir tarafında faşizmin ezilenleri ayrıştırmak için ortaya attığı yapay ayrımları boşa çıkaranların birlikteliği, diğer tarafta ise faşizmin sefil çıkar birlikteliği. Devletin toplum içinde yarattığı yapay ayrımları ortaya serip dayanışmanın güçlenmesi yaşanmakta. Herkesin "şaşkınlıkla" izlediği bir araya gelemez denilenler faşist devletin saldırganlığı karşısında bir araya gelmekte ve direnişi sürdürmekte. Faşist devleti yönetenler ise birbirlerinin boğazına sarılmış durumdalar. Direniş güçlendikçe birbirlerinin boğazını daha çok sıkacaklar. Cemaatler AKP'ye saldıracak, AKP yanında gezdirdiği orduya, ordu kendini besleyen para babalarına yamanacak, para babaları beslediği ordunun bir şey yapamamasına saldıracak. Ezilenler, emekçiler birleştikçe faşizmin aktörleri dağılacaktır.
 


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y