KIZIL DAYANIŞMA: Özgürlük İçin Direnişe!

Taksim'de başlayan isyan Türkiye'nin her yerine yayılarak büyüyor. Pek çok kentte halk sokaklara çıkarak hükümetin saldırganlığına karşı koymaya devam ediyor.
Polisin eylemlere saldırısı tepkileri daha da artırırken bugüne kadar İstanbul 1 Mayıs Mahallesi'nde Mehmet Ayvalıtaş üzerine bir aracın sürülmesi sonucu, Hatay'da ise Abdullah Cömert polisin açtığı ateşle yaşamını yitirdi. Polis saldırılarında binlerce insan yaralandı. Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Muharrem Dalsüren polisin attığı gaz bombasının gözüne denk gelmesi nedeniyle gözünü kaybetti. Hayati tehlikesi süren yaralılar var. Polis saldırganlığı sokaklarda devam etmekte. Polisten temizlenen alanlarda hemen hiçbir olay olmazken polisin olduğu her yerde olaylar ve şiddet yaşanmakta. Polis şiddetin baş sorumlusu olarak hala saldırganlıktan vazgeçmemekte.


DİRENİŞ BÜYÜYECEK

 
İktidarın halka yönelik saldırganlığına karşı direniş bugün KESK'in iş yerleri önünde düzenlenlediği basın açıklamalarıyla başlattığı grevle daha da büyüyecek. DİSK ilk aşamada "Faşizme karşı ihtar eylemleri"ne başlayacağını duyurdu. Sendikal Güç Birliği Platformu ise hükümeti halkın taleplerini kabul etmeye çağırdı. Sendikaların direnişe katılmaktaki kararsızlığı ve yavaşlığı aşılma yoluna giriyor. Faşizme karşı direnişe sendikalar da katılmaya adım attılar. Direniş sadece medyanlarda sokaklarda yürüyüşlerde değil artık üretim alanlarında da olacak.

DİRENİŞ BÜYÜYECEK

Hafta sonu, "pazartesi olsun alanlarda kimse kalmaz" diyen o çok bilmiş AKP'nin tasmalı taraftarları haftanın ilk gününde de halkın sokaklarda olmasını anlamakta zorlanıyorlar. Halkın direnişteki karalılığının sürmesi hükümetin faşist saldırganlıktan vazgeçmeyeceğini gördüklerinden. Direniş sürerken polisten arındırılmış her alan insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği yerler oluyor. Taksim ve bölgesi tarihi boyunca bu kadar çok insan olup şiddetin ve kavgaların en az olduğu dönemini yaşıyor. Polis yoksa şiddet de yok. Direniş süresince yaşanan durum bu.

ERDOĞAN YURTDIŞINA KAÇTI BÜLENT ARINÇ PAPAZ KIYAFETİYLE ORTAYA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşen Bülent Arınç açıklamalarıyla aynı kafada devam edeceklerinin sinyalini verdi. "Biz özeleştirimizi veririz" derken bu özeleştiriyi saldırganlıklarıyla zarar verdikleri halka değil kendi kendileri arasında mırıldanarak verecekleri izlenimi uyandırmıştır. Akılları sadece devlet kademelerinde işgal ettikleri yeri ve çıkarlarını korumakla sınırlı çalışan AKP'lilerin temsilcisi Bülent Arınç polisin saldırganlığını savunup "polisimiz görevini yapmıştır" demiştir. Polisin saldırganlığını kabul edip "şimdi geri çektik daha uygun davranıyorlar" derken polisin geri çekilmesini sağlayanın halkın direnişi olduğunu görmezden gelmeyi tercih etmiştir.

AKP aynı kafada devam etmekte ve saldırganlıkta devam edeceğini göstermektedir.

DİRENMEYİ SÜRDÜRMEK VE BÜYÜTMEK İÇİN

Direniş ilk günden bu yana her kesimi içinde barındıran biçimde gelişiyor. Direnişi sürdürmek ve büyütmek temel olarak direnişin taleplerini ön plana çıkarmakla mümkün olacaktır. Taksim'de başlayıp her yere yayılan direnişin görünen temel talebi özgürlüktür. Faşist devletin son on yıldır AKP kılığına giren yapısı kökten değişmedikçe özgürlüğe yönelik talepler her zaman ortada kalacaktır. Özgürlük isteğini somut talepler haline getirmek gerekmektedir. Polisin saldırganlığından sorumlu olanların açığa alınması ve yargılanmaları özgürlük isteminin ilk adımları olmalıdır. Polis saldırganlığı yasadışıdır ve suçtur bu suça karışanların yargılanacak olması özgürlüğün yolunu açacaktır.

Direnenlerin mücadelelerini yaygınlaştırmanın adımları atılmalı ve yasadışı konumda olan polis ve saldırganlığı toplum hayatının dışına atılmalıdır. Polisin ülkenin neresinde olursa olsun her saldırganlığı direnişin olduğu alanlarda gerekli tepkilere çevrilmeli ve direnişin ülkedeki bütünlüğü sağlanmalıdır. Direniş, faşizmin özgürlüklerini kısıtladıkça boğulacak hale gelen insanların çığlığıdır.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y