KIZIL DAYANIŞMA: Taksim Kazanıldı Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam

Taksim kazanıldı bu daha başlangıç mücadeleye devam

Taksim ve civarında 1 Mayıs gününden bu yana uygulanan polis şiddetiyle halkı bastırma ve seslerini kısma operasyonuna karşı dinmeyen karşı koyuş faşizme karşı isyana dönüştü. AKP hükümeti eliyle yürütülen yağmacılıkta sınır tanımayan faşist devletin baskıcılığı halkı isyan ettirdi.

Sokağa eyleme faşizmi geriletmeye diyerek alanlara çıkan insanlar bu kez polisin saldırganlığına yenilmedi ve sokağı faşizmin elinden söküp aldı.

Taksim ve Gezi Parkı faşizme karşı halkın kazanımı oldu. Her tür şiddet tehdit ve saldırganlık halkı geriletmedi ve kazanıldı. Direnenlerin faşizm ne yaparsa yapsın kazanacağı bir kez daha görüldü. Daha bir gün önce insanlara sokakta yürüme hakkı bile tanımayan faşizmin polisleri tası tarağı toplayıp kışlasına ağlayarak dönmek zorunda kaldı. Beyoğlunun sokaklarını binlerce sivil giyimli saldırgan polis ve resmi kıyafetli polisle doldurup halkın üzerinde terör estirenler bu kez yenildiler.

TASMALI MEDYANIN SUSKUNLUĞU VE DİRENİŞ HABERLEŞMESİ

Medya her zamanki gibi iktidarın tasmalısı oldu. Taksim'de ve ülkenin pek çok kentinde yaşananlara gözlerini kapadı. Kerhen görmek zorunda olduğu olaylarda ise ya açıkça saldırgan polisin tarafını tutan duyurular yaptı ya da halkı direnişten vazgeçirmeye yönelik yalan haberciliğe soyundu. Medyanın halkın düşmanları arasında yer aldığı bir kez daha görüldü. Faşizmin tasmalıları faşizme hizmet etmekte basın etiği açısından utanç içindeydi.

Direnişin haberleşmesi çoğunlukla sosyal medya üzerinden sağlandı. Uzun yıllardır alanlarda mücadele eden sosyalistlerin birbirlerini tanıması da alanlarda ortak hareket etme ve direnişte yanyana ortak davranmayı ve haberleşmeyi sağladı.

HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

Kazanılan Taksim'e sahip çıkmak için herkes Taksim'e akmakta kararlı. 1 Mayıs'tan bu yana Taksim'i yürüyüşlere keyfi olarak yasaklayanlar çukura düşmüşlerdir. 1 Mayıs'ta "Taksim'de insanlar çukura düşecek diye yasak koyduk" diyenler 1 Haziran günü milyonlarca insanın Taksim'e girip çukura düşmediğine şahit oldular. Taksim'i yağmayla kişsel çıkar için gasp etmeye çalışanların yalanları Taksim'in çukuruna düştü. Dizginsiz polis şiddetiyle susturulmak istenen insanlar kentlerine sahip çıktılar.

Her Yer Taksim Her Yer Direniş sloganıyla Adana, Ankara, İzmir, Kütahya, Trabzon, Diyarbakır, Eskişehir kısaca her yerde insanlar sokaklara çıktılar. İnsanların sokaklara çıktıkları her yerde ise polis saldırganlığı vardı. İstanbul'da yenilen polis şiddeti diğer kentlerde dizginsizce işledi ancak oralarda da halkın kararlılığını kıramadılar. Taksim direnişi her yere yayılmaya devam ediyor. AKP Hükümetinden "Bülent Arınç birileri çıkıp özür dilesin bu iş yatışsın" diyerek uygulanan baskı ve şiddet politikasından hükümetin daha az zararlı çıkmasının hesaplarını yapıyor. Her yerin direniş alanı olması eskisi gibi yaşanmayacak yeni bir dönemin kapılarını açmıştır. Faşizmin saldırganlığına karşı her yerde direniş örgütlenmeli ve kalıcı olması sağlanmalıdır. 


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y