Nuray Çevirmen: Çocuk, Tecavüz ve Eril Ses

Bingöl Adliyesi önünde
mahkeme kararını
protesto edenler
Bingöl’de 16 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz eden uzman çavuşları devlet, yargı eliyle ödüllendirmiş. Yani serbest bırakmış, yani yaptığınız yanınıza kar kalsın demiş. Bu tecavüz fiilini gerçekleştirenler ülkenin realitesini çok iyi çözmüş birer cani olabilirler ama asıl cani bu tecavüz vak'alarını meşru hale getiren sistemdir. Bu sistemi besleyen erkek egemenliğinin, kadına cinsel obje olarak bakmasıdır. Bir sürgittir bu kurbanlarını sessiz, ayıplı yapan.

On altı yaşındaki çocuğun acısı kalbime saplandı, on altı yaşın verdiği o çocukluğunun içinde ne dehşetler yaşadığını düşünüyorum ve biliyorum ki bu yara bir ömür kalacak. Azaldığı zamanlar bile bu ve buna benzer şeyler yine kanatacak yüreğini. Geleceği için kaygı duyanlar, çevresindekiler, mahallesi,şehri, kısık sesli uğultular ile işaretleyecekler onu. Utanacak, yüzünü yere eğecek, çıkıp oynayamayacak, kara gözlü bir çocuğun yüreğini hissetmeyecek yüreğinde. Uzun bir süre yaşamaya katlanır vaziyette bulacak kendini. Şanslıysa eğer yaralarını biraz olsun saracak şefkatle kucaklayacak ailesi varsa nefes alabilecek, değilse orası artık bir cehennem. Kendini suçlayacak binlerce kez yaşadığının ne olduğunu kavrayamadan.

Toplumun ileri, geri kesimi yok artık. Tecavüzü hak olarak gören zihniyeti coğrafi olarak haritalandırmak ancak iki yüzlülüktür. Kadına yakıştırılan ayrım sözcüklerini sıralamak uzunca bir listeyi gerektirecek kadar çok. Kadınları küfürlerin nesnesi haline getiren derin bir ötekileştiren toplumuz ne yazık ki. Bu hastalıklı ruh hali tedavi edilebilir boyutta değil.Daha konuşmaya başlama zamanında erkek çocuklara küfür öğretip buna zevkle gülen babaların ülkesiyiz. Oğullarına helal süt emmiş, bekareti birinci koşul olarak görerek evlendirecek kız arayan anaların ülkesiyiz. Tecavüz mağduru bir çocuğa yaşama hakkı başka kadınlar tarafından nasıl haram edildiğinin şahitleriyiz.

Kadını yok sayan, yalnızca çocuk doğuran ve namusunun devamını sağlayan insan sınıfına sokmak devlet geleneğidir. Devletin adaleti sınıfsal konumunuz itibarlı ise size yardımcı olur. Etnik olarak öteki iseniz,dayatılan yaşam koşullarınızı yoksulluk ise o zaman devletin adaleti adalet değil tokat olur. Ermeni katliamında devletin askerleriydi ve onlarla işbirliği yapan milislerdi, Ermeni kadın ve çocuklara tecavüz eden. Çünkü o zamanda devlet kıyımla birlikte tecavüzü hak olarak vermişti kendi maiyetine. Dersim katliamında yaşananlarda genç Cumhuriyetin hediyesiydi askerlerine. Kürtlere reva görülen ve otuz yıldır devam eden süreçte kadınların, genç kızların ve çocukların yaşadıkları insanın aklını zorlayacak cinsten. Defalarca tecavüze uğramış kadınlar ya terörist ya da yataklık yapanlardı ne de olsa. Bu kadınlar askerlerin doyurulmamış cinsel açlıklarına ve işkenceci psikolojilerine karşı bir meta olmayı hak ediyordu devletin ezberinde. Çünkü kendi karısı ve annesi ve hatta kızı karşı cins olarak saygı duyulabilir ama bu saygı duyulabilirlik konu Kürt olunca kör bir saplantıya dönüşebiliyordu. Ne de olsa devletin nazarında bu tecavüz işkencelerinin bir ceza karşılığı yoktu. Son on yılda kadın cinayetlerinin ardında, bu devletin gittikçe artan ve artık coğrafya gözetmeyen ötekileştirme politikası vardır. Bu politikanın kurbanı olan ve ailesi tarafından bahçelerindeki toprağa diri diri gömülen kızın vebali vardır. Devlet silah kullanmadan cinayet işliyor artık. Eski eş, eski sevgili, baba, ağabey cinayetlerinde devlet bizzat azmettirici.Devletin eril dili kadınlara doğurun diyor çünkü. Kürtaj yapmak kanunen ve dinen yasaktır deniliyor çünkü. Kadın bedeninin özgürlüğü ayaklar altına alınıyor ve bu uygulama yürütmenin başı tarafından bağıra çağıra legal hale getirilmek isteniyor. Çünkü geleneklerinde çocuk yaşta eş edinmek gibi bir günahları vardır. Çünkü din bağlamında bu bize haktır deniliyor. Kadın hakkı değil bu hak işi, kadın erkeğin hakkıdır deniliyor.

Bu sosyolojik günahları, devlet ister laik ister dindar olsun hiç fark etmeden gelenek halinde işliyor da işliyor. Bugünün hükumeti ekranlara çıkıp “Bir baba kızının başka birinin kucağında oturmasını ister mi?” diyerek babayı göreve davet ediyor. Ahlakı bacak arası genital bölge, haram ve helalliğinden çıkarıp sevgi boyutuna taşımıyor çünkü bu egemen ses. Cinayet işlemenin günah olmadığını söylüyor bu ses. Bu sesin parantez içinde anlattıklarıyla binlerce kadının yaşamı tehdit altında, baskı ve zulüm altında yitip gidiyor.

12 Yaşında evlendirilip yirmi yaşında dövülerek öldürülen kadının kaydı hastane kayıtlarına düşülemedi. Çünkü kayıt için gereken bir kimliğe sahip değildi ve cenazesine kimse sahip çıkmamıştı. Hiçbir şey anlatamadan hiçbir güzel şey yaşamadan çocukken kadın, kadınken ihtiyar olup,bir de öldürülmüştü. Hiç unutamıyorum o yaralı yüzdeki boşluğa bakan gözleri.

Çocuk doğurun diyor eril ses hem de birçok vekili ile.Tecavüze uğrayan kadınların istenmeyen gebeliği için kürtajı lanetleyen Belediye başkanı, devlet bakar diyerek Bosna’yı işaret etmişti bir dönem. Bir savaş ve savaş suçlarının kadın bedeni üzerindeki tepinmesini iğrenç bir siyasi ranta dönüştürmekte sakınca görmemişti bu tecavüz zihniyetli şahıs. Oysa Bosna’daki tecavüz çocukları yani istenmeyen çocukların büyük çoğunluğu sokaklarda yaşıyor ve başka bir travmanın içinde seks işçiliği yapıyorlar. Ama tüm travmalardan ve kötülüklerden habersiz olan ve şuurunu kaybetmiş insanlar, yaraları daha çok kanatıyorlar.

On altı yaşındaki çocuğun gözleri benim gözlerim, bedeni benim bedenim, yüreği de benim yüreğim diyen insanların durmaları lazım. İnatla bu zalimliğe karşı durmaları lazım bizim için, çocuklarımız için, o küçük kız çocuğu için. Devlet askerinin zalimliğini meşru görerek bu tecavüzün içerisinde aktif olarak rol alıyor. O kararı veren yargıç 5. Tecavüzcü,Tecavüzün aklanmasına mahal veren tüm yargı istemi 6. Tecavüzcü, bunu sormayan bir ülkenin temsil kurumu 7. Tecavüzcü. Kadına geri planı işaret eden yürütme 8. Tecavüzcü. Sıralamanın ucu bucağı görünmüyor hak ihlallerinin tavan yaptığı bu ülkede. Ve bu ülkede kadınların, çocukların yaşam alanı gittikçe daraltılıyor tecavüz zihniyetli eril sesler yüzünden.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y