TİHV'e Göre Gözaltına Alınanlar 3091 Kişi

Gezi Parkı Eylemleri'yle ilgili olarak Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) 17 Haziran 2013 tarihli Bilgi Notu
 
Gezi Parkı projesine yönelik 28 Mayıs 2013’te başlayan ve polisin topluma yönelttiği şiddet nedeniyle temel hak ve özgürlüklerin talep edildiği protestolara dönüşerek İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 77 ile yayılan eylemler 17 Haziran 2013 tarihi itibariyle eylemlerin başlamasının 21. gününde de devam ediyor.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran 2013’te Ankara’da yaptığı mitingde Gezi Parkı eylemcilerine yönelik “yarın boşaltırlar boşaltırlar, yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmayı bilir” demesinin ardından İstanbul’daki eylemlerin merkezi olan Gezi Parkı’na polis, jandarma TOMA’larının da desteğiyle sabaha kadar saldırdı. Etkinliklerin, forumların yapıldığı, çocukların ve yaşlıların da bulunduğu parka saldıran polis, aşırı/ölçüsüz/orantısız şekilde gaz bombası, basınçlı su, cop, plastik mermi kullandı.


Gezi Parkı’ndaki eylemcileri çıkartan polis çadırları ve barikatları kaldırırken, eylemcilerin sığındığı Divan ve Ramada otellerine, revirlere de saldırarak gaz bombası attı.


Ankara’da da eylemler devam ederken polis çok sert saldırarak hem eylemcilere hem de çevreye rastgele gaz bombası atmakta, iddialara ve bulgulara göre plastik mermi kullanmaktadır.


Kolluk kuvvetlerinin uyguladığı şiddet nedeniyle çok sayıda insan yaralanmış ve/veya gözaltına alınmıştır.


11 Haziran 2013’te Taksim Meydanı’na polis ekipleri tarafından düzenlenen saldırının ardından SDP’nin il binasına düzenlenen baskında gözaltına alınan 72 kişiden 4’ü tutuklandı.


15 Haziran 2013’deki belirlemelere göre tüm Türkiye’de eylemler nedeniyle TTB’ye göre 7495 kişi yaralanarak veya kimyasal gazdan etkilenerek hastanelere/gönüllü revirlere başvurmuştur. Maalesef eylemler nedeniyle 4’ü eylemci, biri polis biri de temizlik işçisi olmak üzere 6 kişi de yaşamını yitirmiştir.


Yaşamını yitirenlerden Ethem Sarısülük’ün doğrudan bir polis memuru tarafından açılan ateş sonucu öldüğü yapılan otopsi sonucu ortaya çıkmıştır.


Tüm Türkiye’de 17 Haziran 2013 tarihi itibariyle gözaltına alınanların sayısı ise TİHV verilerine göre 3091’e ulaşmıştır. Şu ana kadar tutuklanan kişi sayısı ise 6’dır. 48 kişinin gözaltına alınmasına twitter mesajları gerekçe gösterilmiştir.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y