13 Yaşında İşkencede Ölen Doğan'ın Kemiklerine Ulaşıldı

Dargeçit Tabur Komutanlığı'nda 18 yıl önce işkence yapılarak öldürülen 13 yaşındaki Seyhan Doğan'ın kemiklerine ulaşıldı.

Mardin'in Dargeçit ilçesi Boğazköy'de yapılan kazılarda bulunan kemiklerden birinin 13 yaşında öldürülen Seyhan Doğan'a ait olduğu belirlendi.
Mardin'in Dargeçit ilçesinde 1995 yılının 29 Ekim gecesi İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler çok sayıda eve baskın düzenleyerek Hazni Doğan (9), Seyhan Doğan (13), Abdurrahman Coşkun (18), Abdullah Olcay (21), Mehmet Emin Aslan (18), Nedim Akyol (13), Davut Altunkaynak (12) ve Süleyman Seyhan’ı (58) gözaltına aldı.
Dargeçit Tabur Komutanlığı'na götürülenlerden sadece 9 yaşındaki Hazni Doğan sağ çıkabildi. Doğan, ağabeyi Seyhan Doğan'ın gördüğü işkencelere bizzat tanıklık etti. İşkence yapılan Abdurrahman Coşkun'un sesini duyan Hazni Doğan, Abdurrahman Olcay'ı da taburda gördü. Daha sonra kemikleri bulunan Süleyman Seyhan'a da yapılanlara tanık oldu.
Hazni Doğan, serbest bırakılmadan önce, silahlarını kendisine doğrultmuş bir manga askerin karşısına çıkartıldı. 'Ya konuşacaksın ya da seni öldüreceğiz' diyerek, ayaklarının dibine ve havaya ateş açtılar, sonra da bıraktılar.
16 yıl mücadele sürdüren aileler ile İHD Mardin Şubesi'nin yeniden başvurusu üzerine Mardin Cumhuriyet Savcılığı, Boğazözü Köyü'nde kazı yapılmasına karar verdi.
Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan kazıda kafatasının yanı sıra yanmış odun parçalarıyla kemikler bulunmuştu. Odun parçalarının yanı sıra kemiğin yanmış hali, kayıpların yakıldığı ihtimali gündeme getirmişti.
Bulunan kemikler, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, aileler DNA testi için kan örneği verdi.
ATK'dan beklenen yanıt 5 ay sonra geldi. Kemiklerden birinin 13 yaşındaki Seyhan Doğan'a ait olduğu belirlendi.
Aile, Doğan'dan kalan kemik parçalarını aldıktan sonra, 18 yıl sonra cenaze töreni düzenleyecek.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y