Ahmet Metin: İktidarın Keyfine Göre Redhack Bazen Terör Örgütü Bazen Değil

Pusula 
Ahmet Metin
KızılDayanısma
 
AKP medyasından Sabah gazetesinin haberine göre Redhack yeniden terör örgütü olarak soruşturuluyormuş. 2012'de Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesini hackleyip bir dizi belge yayınlayan Redhack aynı dönemde yasadışı olarak yandaş medya tarafından yine terör örgütü ilan edilmiş ve sosyal medya üzerinden Redhack'le ilgisi olmayan kişiler polisin sırf dava oluşsun diye kendi kendine attığı ihbar mailiyle gözaltına alınmıştı. Bir dava açılsa bile ancak "bilişimle ilgili" konudan açılması gerekirken Redhack diye gözaltına alınan masumlar "terör örgütü" kapsamında yargılanmaya başlanmıştı. Yaklaşık 9 ay boyunca tutuklu kalan insanlar çıkarıldıkları ilk mahkemede serbest kalmışlar ve yürütülen dava için hazırlanan iddianame bu anlamıyla geçersiz hale gelmişti. Mahkemenin davayı yürütmekte daha sonra kaplumbağa hızında ısrarcı olması ise yürütülen mahkemenin Redhack adı altında bir "torba davaya" dönüştürüleceğini düşündürmüştü. Redhack hakında o dönemde yürütülen soruşturma ve mahkeme daha sonra Redhack'in "terör örgütü" kapsamında değerlendirilemeyeceğine kanaat getirip konuyu bilişim konusu olarak ele almaya yönelmişti. Taksim Gezi Parkı'yla başlayan faşizme karşı direniş durumu yine değiştirdi ve Redhack direnişe sosyal medya üzerinden katkı sunduğu için yeniden "terör örgütü soruşturmasına" dahil edildi.

Sabah gazetesinin "canı istediği an ve sıklıkla" ulaşabildiği Emniyet İstihbarat Birimleri belgelerine dayandırıyorum dediği haberi Redhack diye başlatılıp sonra vazgeçilen "torba davanın" yeniden ısıtılıp piyasaya sürülmeye çalışıldığını göstermekte.

REDHACK TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ DEĞİL Mİ DEVLETİN KEYFİ YÖNETİM ACZİ

Redhack'in sadece bir hacker grubu olmadığı ilk günden beri gündemde olan ve söylene gelen bir durum. Redhack'de kendini tanımlarken hiçbir zaman sadece bir hacker grubu olduğunu iddia etmedi. Sürekli söylediği sosyalist hackerların bir oluşumu olduğuydu. Bir dünya görüşü olan ve bu dünya görüşüne göre eylemler yapan hackerların birlikteliği elbette hayata da yansıyor ve hayatta da karşılığını buluyordu. Redhack'in Taksim'de başlayıp her yere yayılan (İç İşleri Bakanlığı'na göre iki il dışında her yerde direnişe katılındı) direnişe ilgisiz kalması ise olmayacak bir şeydi. Redhack'de direnişe katılan herkes gibi yapabildiğinin azamisini yaparak faşizmin saldırganlığına karşı halkın yanında durmaya özen gösterdi.

Redhack halkın yanında durdukça ona yönelik saldırganlıkta iktidar tarafından daha önce olduğu gibi her şekliyle devam ettirildi. Direnişe katılan her kesime olduğu gibi Redhack'e de saldırı her yöntemle gündeme geldi. Direniş içinde yer alan sosyalistlere yönelik başlatılan cadıavından Redhack'in ayrı düşeceği de beklenmiyordu. Adelet sisteminde yer alan yetkililerin hukukun olmaz demesine rağmen yürütme organının başlarından olan Erdoğan'ın emri doğrultusunda yasal sosyalist partileri, dernek ve kurumları yasadışı olarak tanımlamaya başlamaları gibi Redhack'e yönelik saldırganlıkta da hukuk sadece iktidarın emir kulu olarak faaliyete geçti.

Redhack'i ilk önce "terör örgütü" ilan edip sonra bundan vazgeçen yürütme ve yargı organları Taksim direnişi sürecinde Redhack'i yeniden "terör örgütü" ilan etmenin işlerine daha çok yaradığına karar verdiler ve yasaları, hukuku tanımayarak yandaş basın organları tarafından başlatılan bir kampanyanın adımını attılar. Redhack devlete göre bazen terör örgütü bazen terör örgütü değil iktidarın hangisi işine gelirse Redhack'e yönelik saldırganlığında o yöntemi kullanacak. Bu "tutarsız" yasa ve hukuk tanımazlık devletin alışkanlığı. Uzun yıllardır sosyalistlere, emekçilere, halklara, ezilenlere yönelik uygulanan keyfi saldırganlıktan Redhack'in de nasibini almaması düşünülemezdi. Ancak Redhack özelinde uygulanan devletin "işime geleni yaparım yasa hukuk kural tanımam" hali artık traji komik hale geldi. Yandaş basın aracılığıyla Redhack'e yönelik yeni gözdağı vermeye çalışmalar komik, Redhack diyerek masumlara saldırmak ise trajik bir hal almakta.

DİRENİŞ İÇİNDE
REDHACK GERÇEKLERLE VE VİCDANLA YER ALMAKTA

Redhack direniş içinde yer alırken yapabileceklerinin azamisini yapmaya gayret etti ve bu gayreti sürekli olarak insan odaklı oldu. Direniş içinde insanların zarar görmemesi için neler yapılabilir diyerek davranmaya özen gösterdi ve devletin daha çok kan dökmeyi hedefleyen unsurlarını açığa çıkarmaya çalıştı. Direniş sürecinde ihlal edilen yasaları ve insan haklarını gündeme getirerek sürekli olarak yaşanan saldırganlığı gündeme taşıdı ve devletin direnişe yönelik keyfi saldırganlığını anlattı. Direniş içinde insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmasını ve haklı taleplerinde ısrarcı olmaları gerektiğini anlattı. 

Redhack'i sosyal medya üzerinden tanıyanlar ona güvenmekte, söylediklerine önem vermekte. Bu güven Redhack'in hacker olmasından dolayı değil, insanların tanıdığı günden bu yana sürekli olarak gerçeği söylemesinden gelmekte. Redhack "kral çıplak" demekte ve bunda da ısrarcı olmakta. Çıplak kralı "giyinikmiş" gibi görenlere, göstermeye çalışanlara teslim olmamakta ve sürekli olarak çıplak kralın gerçeğini anlatmakta bunu yaparken de hiçbir zaman gerçeğin dışına çıkmamakta.

Redhack'e yönelik devletin yeni saldırganlığının özel bir durumu yok. Devlet direniş karşısında düştüğü aciziyeti yeni saldırganlık yöntemleriyle (saldırganlık dışında bir yöntemi de kalmadı) örtmeye çalışmakta. Direniş, faşizmin kendini göstermeye çalıştığı gibi her şeye muktedir olmadığını açıkça ortaya çıkardı. Redhack bu açığa çıkarışta önemli katkılar sağladı. Faşizme karşı direnmek tarih boyunca bir vicdan sorunu olmuştur ve hala da öyledir. Taksim'de başlayan direniş bu ülkede vicdanı kararmamış çok insan olduğunu gösterdi. Vicdanı karamamışlar sembolleşen kişi ve grupları tanımlanırken Redhack her zaman anımsandı ve sayıldı. Redhack'e yönelik halkın sempatisi arttıkça faşizm bundan daha çok rahatsız olmakta. Vicdanı olmayanların yönettiği ülkenin vicdanlı insanları direnmeye devam ederken yanlarında buldukları dostlarına güvenmekte. 


REDHACK SALDIRANLARA YANIT VERMEYE DEVAM EDECEK

Faşizmin sistemine dahil olup kapılananlarda tuhaf bir algı var. Faşizme karşı duran insanlar tek tek tespit edilip onlar elemine edilirse faşizme karşı direnişte biter diye düşünüyorlar ve bunda da gayet ciddiler. Hep yanıldılar yine yanılıyorlar. Tarih bilgileri sadece boğaz köprülerine padişah adı vermekten ibaret olan, din bilgileri "çıkarıma uyan neyse din odur" demek olan bilgi, inanç, anlayış açısından vasatın altında bir zavallılaşma faşizmin yönetim biçimi. Sosyalistleri mücadeleleri içinde sürekli olarak rahatsız eden düzeyi sürekli düşen bir vasatlaşmış yönetim biçimi işlemekte. Vasatlık düzeyi ne kadar düşerse halka yönelik o kadar çok şiddet ve saldırganlık yaşanmakta. Redhack'in zaman zaman radyo ve TV'lere verdiği söyleşişleri biraz bu vasatlaşmanın şikayeti üzerine de işlemekte. Devleti ele geçirip devlet yetkileriyle halka saldıranların düzeyine inmek insanlıktan çıkmak haline gelmekte.

Redhack'i anlamayanlara bir kez daha söylemek gerekir ki Redhack halklaşmış ve toplumun içine yerleşmiş bir hareket. Redhack'e ulaşamayıp masumları devlet terörüyle hedef alanlar Redhack'in gerçek üyelerine de ulaşsalar bile Redhack'i etkisiz hale getiremeyeceklerini görmeliler. Redhack sosyal medyada görülenden çok daha fazlasıdır. Faşizm sürdükçe, kapitalizmin vahşeti devam ettikçe Redhack'in son bulmasını beklemek sadece vasat akılların zavallılığı olacaktır. Yandaş basınla startı verilen yeni Redhack "torba davasına" hazırlananlara söylemek gerekir ki iktidarın çıkarı için çiğnediğiniz her yasa ve hukuk kuralı bir gün boynunuza asılacaktır. Emir kuluyum demeyin ve iktidarın sizi sevk ettiği yasadışılıktan kurtulun. Halkın direnişi haklıdır. Faşizme karşı direniş haklıdır. Faşizme karşı direnenlere saldırmaya devam edenlerin sonu hiçbir zaman iyi olmamıştır.

Redhack bundan sonra ne yapacak: Redhack direnişe katılanlar içinde yer almaya devam edecektir. Belki de uzak durduğu yapmadığı ismiyle ortaya çıkmaya geçecek ve çok ender olarak sokak duvarlarında gördüğünüz Redhack yazılarını kısa süre içinde her duvarda her alanda görmeye başlayacaksınız. Redhack sanal dünayanın da reel dünyanın da sokaklarında olmaya devam edecek. Daha donanımlı daha güçlü olmaya adım atacak ve gittiğiniz her yerde Redhack ismiyle karşılaşacaksınız. Redhack ailesine düşen artık izlemek değil Redhack ailesi olmanın gereği olan eylemlere geçmektir. Sokaklarda, bina içlerinde, kırlarda Redhack'in adı olmalıdır. Faşizme karşı direnişte "bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganını nasıl atıyorsak devamında da örgütlenmeye geçmeliyiz faşizme karşı direnişi örgütlenerek devam ettirmeliyiz. Her mahalle her işyeri her yer faşizme karşı direnişin örgütlenme alanıdır. Faşizm sokağa çıktık diye ölümüne korkuyor, korkuyla yasa kural hukuk tanımadan saldırıyor. Direnişi örgütlü karşı koyuşlara yöneltelim. Redhack zafere kadar devrim diyenlerle yürümeye and içti o zaman zafere kadar devrim.

Redhack Twitter'da konuyla ilgili #RedHackisNotTerrorist diye bir tag açıp durumun saçmalığını dünyaya anlatmakta. Redhack'e yönelik Melih Gökçek ve AKP'li sahte profillerle başlatılan saldırganlık kampanyası da sürdürülmekte. Faşizme karşı direniş devam ediyor, direnişe saldıranlar ise sadece çöp tenekelik olmaya adaylar.

Aşağıda Sabah gazetesinde Emniyetin direktifiyle hazırlanmış tehdit ve şantaj haberi yer almakta yandaş medyanın nasıl çalıştığının döneme ait tipik örneği tarihi belge olarak görün.


Emniyet, Gezi Parkı olaylarında özellikle sosyal medyada öne çıkan Redhack için fezleke hazırlayıp terör savcılığına gönderdi. Fezlekede Redhack üyelerinin IP ve kimlik bilgilerinin yer aldığı öğrenildi
Emniyet ve istihbarat birimleri, Gezi Parkı eylemlerinde öne çıkan hacker grubu Redhack'in sosyal medya başta olmak üzere bütün internet faaliyetlerini mercek altına aldı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre emniyet ve istihbarat birimleri Redhack ile ilgili kapsamlı bir çalışma yaptı. Emniyet, Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalar sonucunda Redhack'in Gezi Parkı sürecindeki rolü belirlendi. Emniyet hazırladığı fezlekeyi Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. Madde ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderdi. Ergenekon savcısı Muammer Akkaş'ın yürüteceği soruşturmada, polisin IP adreslerini ve kimliklerini tespit ettiği Redhack üyeleri hakkında "sanal terör"den işlem yapılacak.

EYLEME ÇAĞRI SUÇA TEŞVİK
Fezlekede grup üyelerinin Gezi Parkı olayları sırasında Twitter'da 'RedHack@ TheRedHack' isimli sayfa üzerinden aynı kullanıcı adıyla halkı eyleme çağırıp, suç işlemeye teşvik edici paylaşımlarda bulunulduğu bildirildi. Konu ile ilgili olarak herhangi bir yazışma ve sistem kullanmadan 23 Haziran'da sitede yaptırılan incelemede Redhack tarafından farklı iki tarihte atılan şu tweetlere dikkat çekildi. 14 Haziran: "Bugün 14:00'dan sonra ülkenin her yerinde bütün meydanlarda", "Biz işlere yoğunlaşırken siz de bugünün eylemleri duyuruları açıklamaları acil istekleri", "Direniş haberi tagına yazın lütfen", "Direniş büyüyerek devam ediyor", "Direniş haberlerini buluşma noktalarını acil çağrıları", "Direniş haberi tagına yazalım takip edelim." 15 Haziran: "Eşit adil sömürüsüz sınıfsız bir dünya için kardeşlik için özgürlük için ve hürriyet için kalbimizle yürüyoruz. Yiğitseler durdursunlar bizi", "Kendi mitinglerinde bedava otobüs bedava yağmurluk - kılavuzluk bedava yemek verenler. Bize gelince toma, gaz, jop diyorlar susacak mısınız?" ve "Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı, Nurtepe, Çağlayan, 1 Mayıs, Gülsuyu. Sizi bekliyor eviniz. Kardeşiniz. Anneniz."


Ahmet Metin: Direnişte; Müslümanlar, Sendikalar, Çarşı, Redhack

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y