Avustralya’da Mülteciler İsyan Etti

Mültecilere karşı sert politikaları ile bilinen Avustralya’da mülteciler isyan etti. Nauru adlı ada ülkede bulunan mülteci kampındaki zor yaşam koşullarına isyan eden mülteciler ile polis arasında çıkan çatışmalarda birçok mülteci ve polis yaralandı.
Avusturalya İltica Dairesi yetkililerine göre, komşu ülke olan Nauru adasında Avustralya hükümetince yönetilen bir mülteci kampında yaşayan yüzlerce mülteci kamptan kaçmak için isyan çıkardı. Çoğunluğu Ortadoğu ülkelerinden gelen 200-250 kadar mültecinin başlattığı isyan sonucu kampı ele geçiren mültecilere polis tarafından müdahale edildi. Polisin müdahale etmesiyle çok sayıda polis ve mültecinin yaralandığı da bildirildi. İsyan dolayısıyla kampın önemli oranda yandığı ve zararın milyonları bulduğu da bildiriliyor.
YERLİLER PALALARLA SALDIRDI
ABC Televizyonu ise, Avustralya polisinin yetersiz kalması nedeniyle adada yaşayan 1000 kadar ada yerlisinin de isyan eden mültecilere saldırdığını bildirdi. Ada yerlilerinin mültecilere palalar ve çelik borularla saldırdığı ve kaçmalarını engellediği verilen bilgiler arasında.
ÇOK ZOR KOŞULLARDA KALIYORLAR
Nauru’da yaşanan isyanın mültecilerin insani olmayan koşullara mahkum edilmesinin ve iltica davalarının ağır işlemesinin sonucu olduğu biliniyor. Mülteci isyanıyla ilgili bilgi veren Mülteciler için Aksion Koalisyonu (RAC) adlı yardım kuruluşu temsilcisi Ian Rintoul, uzun süreden bu yana hükümeti uyararak durumun ciddiyetini anlattıklarını hatırlattı.
Mültecilerin kamptan kaçarak adada bulunan havaalanında protesto gösterisi düzenlemeyi planladıklarını belirten Rintoul, kamp görevlilerinin buna sert biçimde karşı çıkması nedeniyle tansiyonun yükseldiğinin altını çizdi. RAC temsilcisi, 500 kadar kişinin kaldığı kampa sürekli yeni mülteci geldiğini ve bunun da mülteciler için zor şartları beraberinde getirdiğine dikkat çekti.
BOTLA GELENLER PAPUA YENİ GİNE’YE GÖNDERİLECEK
Avustralya özellikle mültecilere karşı uyguladığı sert politikalarla dikkat çekiyor. Ülkeye giriş yapan mülteciler için ada ülkesi Nauru ve diğer komşu ülke Papua Yeni Gine ile yapılan anlaşmalar ile bu ülke topraklarında mülteci kampları kuruldu. Bu kamplarda iltica davaları görülen mülteciler aylar, bazen de yıllar boyunca kamp hayatı yaşamak zorunda.
Ülkenin yeni başbakanı Kevin Rudd tarafından yürürlüğe konulan yeni bir yasa ile botlarla deniz yoluyla ülkeye gelen tüm mülteciler sorgusuz sualsiz komşu ülke Papua Yeni Gine’ye gönderilecekler. Yeni yasa ile son yıllarda giderek artan mülteci girişinin engellenmesi hedefleniyor ve bugünden itibaren yürürlükte olacak. 2000’li yılların başında pek kullanılmayan bot ile denizi geçme yöntemi ile 2012 yılında ülkeye gelen mültecilerin sayısının 17 bini geçtiği bildiriliyor.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y