BDP İzmir Kadın Meclisi: ''Kürdistan'da Tecavüz Bir Savaş Politikasıdır''

BDP İzmir Kadın Meclisi, Kürdistan'da tecavüzün bir özel savaş politikası olarak uygulandığını belirterek, Bingöl'deki tecavüzcü askerlerin cezalandırılmasını istedi.


BDP İzmir Kadın Meclisi ve HDK bileşenleri düzenledikleri ortak basın açıklaması ile Bingöl ve Midyat'taki tecavüz skandallarına tepki gösterdi. DSİP İzmir İl Örgütü de eyleme katılarak destek verdi.
BDP İzmir İl binası önünde biraraya gelen kadınlar, "tecavüzü korumak tecavüze ortak olmaktır" yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık "kadına uzanan eller kırılsın", "Tecavüzcü askerler cezalandırılsın", "Jin, Jiyan, Azadi" sloganları atıldı.
Kadınlar adına açıklama yapan BDP Kadın Meclisi Üyesi Dilan Baysal, kadına yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar ve şiddetin bir özel savaş yöntemi olarak uygulandığına dikkat çekti. "Burada yapılmak istenen kadın bedeni üzerinden Kürt halkının ve Kürt kadınının direnişini kırmak, yıldırmak ve tüm değerlerini gasp etmektir. Bingöl'de, Midyat'ta yaşanan tecavüzler cinsiyetçiliğin, milliyetçiliğin ve militarizmin ürünüdür" diye belirtti.
Toplumu toplum yapan, onu bedenleştiren, ona sürekli bir akış kazandıranın kadın olduğuna vurgu yapan Baysal, "Kadın bedenine yönelik gerçekleştirilen utanç verici tecavüz olaylarını şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz" dedi. Baysal, tecavüzcü askelerin bir an önce cezalandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y