BDP Kadın Meclisi: Koruculuk kaldırılsın

Korucuların cinsel istismar ve tecavüz vahşetiyle Kürdistan'da kadınlar için 'kâbus' haline geldiğine dikkat çeken BDP Kadın Meclisi, yeni korucu alımlarının durdurulmasını, koruculuğun kaldırılmasını ve suça karışan korucuların cezalandırılmasını istedi. 
BDP Kadın Meclisi yaptığı yazılı açıklamada, 1985 yılından bu yana devreye koyulan koruculuğun kaldırılmasını istedi. Bugü sayıları 80 bini bulan korucuların, Kürdistan'daki kirli savaşın hak ihlallerinin, faili meçhul cinayetlerin, kadına karşı cinsel istismar ve tecavüzlerin en önemli aktörü haline geldiğinin belirtildiği açıklamada, korucuların bir suç aygıtına dönüştüğüne dikkat çekildi. 
Açıklamada özellikle kadınlara karşı işlenen suçlara da dikkat çekilerek şöyle denildi: "Koruculuk sistemi olmasıydı;  ne doğada ne de toplumsal yaşamda bu kadar tahribat yaşanmayabilirdi. 
Kürt coğrafyasında, korucuların pervasızlaştırdığı hak ihlalleri artık tahammül sınırlarını zorlamaktadır ve toplumun kaldıramayacağı noktaya gelmiştir. Korucuların suç işlemediği bir tek gün bile yoktur. Bölgede JİTEM benzeri bir örgütlenme olan silahlı 80 bin kişi için, son derece keyfi uygulamalar ile başta Bilge Köyü katliamı olmak üzere birçok katliamın yanında, cinayet,  yaralama, kadın ve kız çocuklarının kaçırılıp tecavüz edilmesi, insanları zorla yerlerinden sürüp topraklarına el konulması, silah kaçakçılığı, köy ve orman yakmaları, kan davaları ve toplumsal hayatı sekteye uğratan gayri insanı uygulamalar artık gündelik bir hal almıştır.
Korucuların varlığı özellikle kadınlar için yaşamı cehenneme çevirmektedir. Korucular ellerinde devlet silahı ile çocuk yaştaki kadınları kaçırıp, tecavüz yoluyla evliliğe zorlamanın yanı toplu tecavüz vahşeti ile kadınların kâbusu olmaktadır."
Kürdistan'da korucu tecavüzlerine örnekler veren BDP Kadın Meclisi, bu suçların cezasız kaldığının da altını çizdi.
NURCAN'IN ÖLÜMÜNDEN SUÇLARI CEZASIZ BIRAKAN DEVLET SORUMLU
Korucuların tecavüzüne uğraması ardından intihara sürüklenen Nurcan F'nin son sözlerini de hatırlatan BDP Kadın Meclisi, genç kadının ölümünde bu cezasızlığın payı olduğunu vurguladı. Açıklamada,
"Diyarbakır’da R.K, Batman’da R.M, Eğil’de Z.M ve daha yüzlerce kadın korucuların tecavüzüne uğramıştır. Bu tecavüzcü korucular hiçbir ceza almamıştır. Tecavüz olayların karışan korucuların ceza almaması yenilerine de yol açmaktadır. Bunun son örneği bu hafta, Mardin-Midyat’ta yaşandı. Nurcan F. adlı genç kadın korucular tarafından kaçırılıp tecavüze uğramıştır.  Nurcan F. kendisini kaçırıp tecavüz eden korucular Veli İnan ve akrabası A.İ’nin bütün tehditlerine rağmen, bunlardan şikâyetçi olmuş, fakat hiçbiri tutuklanmamıştır. Bunun üzerine genç kadın av tüfeğiyle intihar edip yaşamına son vermiştir. Nurcan’ın son sözleri, 'Bunlar tutuklanmayacak, kimsenin yüzüne bakamam, ben bu utançla yaşayamam' olmuştur’. Nurcan korucuların tecavüzüne uğrayıp intihar eden son kadın olmayacaktır" denildi. 
"Korucular Kürt coğrafyasında başta kadınların yaşamı olmak üzere, toplumsal barış ve demokratik çözümün önündeki en büyük engellerden biridir. Koruculuk sistemi lağvedilmeden, 80 bin silah toplanmadan, toplumsal barış ve huzur sağlanamaz" diyen BDP Kadın Meclisi,  "yeni korucu alımlarının derhal durdurulmasını, mevcut koruculuk sisteminin bir an önce kaldırılmasını ve çeşitli suçlara karışan korucuların yargılanıp cezalandırılmasını" istedi. 
ANF

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y