Devlet Roboski'de Bir Kere Daha Yenildi

 DEVLET ROBOSKİ'DE BİR KEZ DAHA KAYBETMİŞTİR

''Bugün yani 80.hafta da Roboski katliamı bir kere daha boşa çıkarılmıştır.Biz ilk Defa perşembe değerlendirmelerini yapma kararını aldığımızda,her şeyi çözmüş fakat dil meselesine geldiğimizde,etrafımıza bakınıp peki bu metni kürtçe yazabilecek bir arkadaş var mı dediğimizde,aldığımız cevap olumsuz olmuştu. Devletin yıllardır baskı uyguladığı bu bölgede kürtçe okuma yazma bilen de kimse kalmamıştı
.

80. Hafta perşembe değerlendirmesi metni elime geçtiğimde keyfime diyecek yoktu.Bu hafta ki değerlendirme tamamen kürtçe yapılmış olduğunu gördüm.Devlet Robosk de ikendi yaptığı katliamın içerisinde kaybolup yok oldu.

Roboski halkı bir kere daha bizi şaşırtmaya devam bizi şaşırtı.Anlaşılan bunu yapmaya da devam edeceklerini bu hafta çok güzel bize anlatmışlar. Katliamlara karşı verilecek mücadele hakikaten kolay değildir.Bunu bize Bosna da yakınlarını kaybeden aileler gösterdi.Bu yıl bizde Roboski aileleriyle Halepçe'ye anma için gittiğimizde yıllarca önce katliamda çocuğunun resmini göz yaşları içerisinde taşıyan o anne hesap sorarken de görmüştük.

Bu zamana kadar devlet ve ya benzeri organizasyonların işledikleri katliamlarda failler asla tam anlamıyla ortaya çıkarılamamıitır. Özellikle eksik kalan iki önemli boyut unutturulmaya çalışılmıştır.1)Bir yerel olarak baktığınızda, katliamın işlendiği bölgelerde devletlerin suçlu bulunması özellikle dikkatlarımızdan kaçırılır 2) Uluslararası bağlantılar birden buharlaşıp yok olur.Bu zamana kadar ki deneyimlerimizi toplamında şunu rakatlıkla söyleyebiliriz ki, bu tür devlet ve organizasyonların yanında ve ya arkasında emperyalist devletleri görürüz.

Peki tüm savaş suçları ile yargılamalara bakıldığında bu devletlerin bu güçlerin yanında yargılandığını maalesef göremedik.

Halepçe'nin uluslararası bağlantısı hala çıkarılamadı
Bosna katliamı'nın uluslararası bağlantısı çıkarılmadı
Roboski katliamı'nın uluslararası bağlantısı çıkarılmadı

Hatta hükümet uluslararası bağlantıyı gizlemek için tüm sorumluluğu üzerine aldı.

Roboski halkı'nın yaşadığı ve 34 insanını kaybettiği katliama karşı duruşunu izlediğimizde, mücadele grafikleri bu kadar uzun soluklu mücadeleyi kesinlikle göğüsleyebileceğini gösteriyor.

Katliama karşı diğer halkların verdiği onurlu mücadelenin bir parçası olma yönünde gerçekçi şekilde yol almaya devam etmektedir.

Roboski halkının bu mücadeleyi yürütebilmesinı sağlayacak kurumlaşmasını bir an önce gerçekleştirmesi gerekmektedir.Yukarıda ki anlatımlarımdan da görülecektir ki emperyal güçler ve onların katliam organnizasyonları tam anlamıyla örgütlülüğe sahiptirler.

Roboski halkı da katliamı nasıl açığa cıkarılabileceğinin örgütlü çalışmasını yapacak kurumunu hiç zaman kaybetmeden kurmak ve bundan sonra çıkaracakları program doğrultusunda katliamcılardan hesap sormaya devam etmelidirler.

Hatta katliama maruz kalmış halklar ve ya topluluklarla ilişki geliştirilip ortak mücadele etme zeminleri oluşturulmalı ki katliamcılara karşı enternasyonal mücadele ile hesap sorulması bundan sonraki katliamlarda bu emperyal güçlerin ve kukla hükümetlerinin böylesi katliamlara kalkışmalarında caydırıcı güç olacaktır.

O zaman Roboski halkının yaşadığı katliam tamamıyla boşa çıkarılmış olacaktır.''
Roboski-İbrahim Yaylalı


Basın Açıklaması:

Daxuyaniya çapemeniyêza
hefteya 80’emin ,
Nirxandina roja pêncşemiyê

Em malbatên Roboskiyê iro 561 roje ku li ser gorstana zarokên xwe daxwazên xwe yê dadperwerî xwazane tînin ziman.Lê mixabin ew kesên ku ew komkujiya hovane pêk anîn ji aliyê dewlet u hikumeta TC we hatine weşartin u parastin u ew yek jî li ser riya pêk anîna dadperwerî u edaletê astenga herî mezine. 

Nêzbun, nêrîn u ramanên siyastmedarên dewlet u partiya dishilatdar ya AKP li hemberî wê komkujiyê, helwestekî cihê şermezarî u di heman demê de cihê têfikrîn u ramanê ye. 

- Gelo çima AKP hewil dide ku bi awayekî wisa li dosiye ya Roboskiyê nêz bibe ku ew komkujî bê ji bîr kirin u kiryarên wê yekê bên weşartin ?
- Gelo ew nêzbûn u ew helwesta namirovane çava dikare ji bo pevajoya çaresriya pirsa Kurd li Tirkiyê bibe alîkar u riya çareseriyê li hemberî me veke?
- Gelo ew nêzbûn heman şopandina siyasetên berê yê înkar û tune kirina gelê Kurd nîne?

Hej jî gelek birînên kûr di laş u ruhê civata Kurdî û neteweya Kurd de hene ku tu çareser ji wan re nehatiye ditin û tu gavek ji bo pek anîna dadperwerîyê di wan dosyan de nehatiye avêtin.

Belê hevalno, dîroka me tije ye ji xwîn u serpêhatiyên Tirêjadîk.

Zîlan yek ji wane, Ağrî yek ji wane, Dersîm yek ji wane, Sîvas û Gazî u Mereş jî ji heman regez u zayendê komkujiya Kurdan in û Kurd hej jî ew birînên xwe yê kûr u xedar ji bîr ne kirine ku destên reş yê dagîrkar birînekî nu di laş u rohê me de vekirin, ew birîn, birîna Roboskiyê ye, serpêhatiya 34 jiyanên ciwanemerg, çiroka 34 hêviyên çirmisî, dastana 34 jiyanên bê miraz, ew Roboskiye u ew birîna dawî tu car nayê ji bîr kirin.
Gelek caran di çapemeniya Tirkiyê de qala mezlumiyeta gelê felestinê tê kirin, an jî medya ya Tirk bi awayekî berfireh li ser buyerên dewletên cîran disekine u qala zilm u zordariya wan dewletan li ser gelê wan dike, eger ez bixwazim mînakekî sade bidim, dikarim behsa helwesta dawî ya ragehandina Tirk li hemebrî komkujiya ku li welatê mîsre pêk hat,bikim ku bi awayeki berfireh di ragehandina Tirk de cih girt u di van rojên dawî de çendîn caran di asta tv, rojname u ragehandinên din yê dîdarî u gûhdarî yê Tirkiyê kete rojevê.

- lê gelo ragehandina Tirk çima çavên xwe li rastiyên Kurdistan u Tirkiyê digire?
- çima Roboskiyê nabîne lê îxwanên Mîsrê dibîne?
- Çima Roboskiyê nabîne lê ji bo sanyeyeke ji buyerên Suriyê xafil nabe? 

Di dawî yê de em li ser navê dayik u malbatên cangoriyên komkujiya Roboskiyê ji bo cara 80’emin daxwaza xwe ji bo pêk anîna dadperwerî u darizandina kiryarên karesata Roboskiyê tînin zimên u dixwazin ku karbidest u dishilatdarên dewleta Tirk jî wê yekê baş bizanbin ku ne tenê 80 hefte, Xo eger 800 hefte jî li ser wê buyerê derbaz bin jî emê her car û her hefte bi kelecanenkî zêdetir û bi îradeyekî mezintir li pey pêk anîna dadperwerî yê ne u li ber xwe didin u bila dewlet u hikumeta TC emîn bin û wê yekê baş bizanbin ku em nahêlin ku ew doz wisa bê weşartin û ji bîr kirin.Pêk anîna dadperwerî di dosyeya şehadeta zarokên me de rumeta me ye, em bi rumeta xwe nalîzin û ji wê dozê dest ber nadin.
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y