GAZETECİ FORUMU'NDAN EYLEM ÇAĞRISI: BIRAK İŞİMİ YAPAYIM!

Gazeteci Forumu Eyleme Çağırıyor
  Devletin 'resmi' propaganda aracı olan yandaş basının karşısında duran, onurlu gazeteciler tarihin her döneminde vardı. Kimi öldürüldü, kiminden haber alınamadı, pekçoğu tutuklandı.

  Onurlu gazetecilere günümüz Türkiye'sinde de şiddet devam etmektedir.  Geçtiğimiz günlerde süregenlen şiddet olaylarının biri daha yaşandı.
Gazeteci Musa Ağacık,  İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde yapılan toplantıdan çıkan "akil insanlara" sorduğu sorular nedeniyle Başbakanlık korumaları tarafından tekmelendi, bileği bükülerek uzaklaştırıldı, soru sorması ve görevini yapması engellendi. Öte yandan Ağacık'a saldıral polisler 'yine' alkışlandı.


Bu olayla birlikte Çağdaş Gazeteciler Derneği 27 Haziran tarihinde bir açıklama yayımladı:
''HALK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP ÇIKMALI

Uzunca bir süredir basın ve halkın doğru haber alma hakkına yönelik saldırılarını tırmandıran hükümet, Gezi eylemlerinden sonra bu saldırıları artırmış, itibarsızlaştırma, işsiz bırakma, tehdit etme yöntemlerinin yanı sıra yaygın ve sistematik fiziki şiddete yönelmeye başlamıştır. 

Gezi eylemlerini takip eden onlarca basın mensubu polisin şiddetine, gaz bombasına, TOMA'dan sıkılan suyuna ve gözaltılara maruz kalmıştır. Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde Akil İnsanlar Heyeti ile gerçekleştirdiği toplantının ardından akil insanlara soru soran gazeteci Musa Ağacık, Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edilmiştir. “Gezi Parkı’nda direnen halka saldıran polise ‘benim polisim’ destan yazdı diye sahip çıkan bir başbakanın toplumsal barış getireceğine inanıyor musunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırılan Ağacık, gazeteci olduğu bilindiği halde saldırıya uğradığını açıklamıştır. 

Basının en temel özgürlüklerinden ve işlevlerinden biri olan "soru sorma hakkına" yönelik bu saldırıya sessiz kalmamız düşünülemez. Saldırıların "soru soran gazeteciye dayak" derecesine gelmesi kabul edilemez. Saldırıyı gerçekleştirenler ve amirleri derhal açığa alınmalı ve etkin bir soruşturmayla cezalandırılmalıdır. 

Gelinen noktada, sadece gazeteci meslek kuruluşları değil, basın yayın ve medya organları da mesleklerine yönelik böylesi vahim bir saldırıya karşı suskun kalmamalıdır. Halkın Gezi eylemlerindeki gerekçesi olan otoriter, baskıcı uygulamaların artması toplumsal barış ve demokrasi adına korkutucudur. Hükümetin son bir aylık uygulamaları basın özgürlüğü açısından çok daha vahim bir döneme girdiğimizin işaretidir. Basın özgürlüğüne yönelik saldırılara sadece gazeteciler değil, tüm toplum topyekün karşı koymalı ve bunun uygun araçlarını yaratmalıdır. Unutulmamalıdır ki basının özgürlüğü, halkın özgürlüğüdür, bireysel hakların güvencesidir. ''


Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim KurulGazeteciler Forumu'nun Çağrı Metni:


Biz gazeteciler, Gezi direnişi süresince karşılaştığımız şiddet, baskı ve tehditleri; keyfi gözaltılar ve tutuklamaları; işten atmaları; sansür ve otosansürü protesto ediyoruz.

CoplaMA!
Hedef gösterME!
Gözaltına alMA!
Tehdit etME!
SansürleME!
İşten atMA!
TutuklaMA!

BIRAK İŞİMİ YAPAYIM!

PENGUEN KUTUPTA GÜZEL!

Tarih: 12 Temmuz 2013, Cuma

Buluşma: 19.00, Galatasaray
Basın açıklaması: 19.30, Taksim
Haber saati: 19.30-20.00, Taksim

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y