GAZ'lı, TOMA'lı ve PALALI müdahale !

Taksim Yayalaştırma Projesi ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasıyla ilgili İdare Mahkemesi’nce verilen iptal kararı üzerine Taksim’de yapılmak istenen eyleme polis izin vermedi. Yer yer sert müdahalelerin yapıldığı eylemde polis, Galata Kulesi’ne kadar ara sokaklar dahil oldukça geniş bir alanda gaz ve tazyikli su kullandı. Eyleme İzmir’deki gibi bazı elinde sopa olan sivil polislerin de müdahalede bulunması dikkat çekti.
30’dan fazla kişi gözaltına alınırken, aralarınd
İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 6 Haziran’da Gezi Parkı’nda yapılaşmayı durduran iptal kararı aldığı geçen hafta ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Taksim Dayanışma, dün buluşma çağrısı yapmıştı.
‘Park açılsın’ çağrısı
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise ‘müdahale’ olacağını söyledi. “Toplanmalara izin vermeyeceğiz” diyen Vali, parkın ise pazar ya da pazartesi açılacağını duyurdu. Akşam saatlerinde ise Taksim hareketlendi. Saat 18.00 sıralarında meydanda toplanan bir grup ‘su savaşı’ eylemi yaptı. Eylemciler bir yandan birbirine su sıkarken diğer yandan ‘Her yer Taksim her yer direniş ’ sloganı attı. Polis, su savaşı yapanları çember içine alarak Taksim Meydanı dışına doğru çıkardı. İstiklal Caddesi’nin girişinde toplanan kalabalık, Gezi Parkı’nın halka açılmasını istedi. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi. Polis ise önce ‘dağılın’ uyarısı yaptı ardından tazyikli su ve gazlı müdahaleye başladı. Bu müdahaleden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve beraberindekiler de etkilendi. Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim’e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.
Akşam geç saatlerde de İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında polis kalabalıklara müdahalesini sürdürdü. Polisin, The Marmara’nın önündeki kafede yemek yiyen ve müdahaleyi alkışla protesto edenlere de gaz sıkması dikkat çekti.
a gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi de yaralandı.
Dün Taksim'de tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle saldıran polis karşısında halk saatlerce direndi. Direnişin dikkat çeken görüntüleri tüm saldırılara rağmen elden düşmeyen "Boyun Eğme" pankartı oldu.
PALALI DEHŞET
Talimhane’de elinde pala, satır ve sopa olan bazı kişiler eylemcilere saldırdı. Sosyal medyada kısa sürede hızla yayılan görüntülerde ellerinde satır ve pala bulunan bir grubun, polisin müdahalesinde kaçan kişilere saldırdığı görülüyor. Bu kişilerden biri hedef aldığı kadına önce palayla vuruyor ardından da sırtına tekme atıyor. Polisin eli palalı gruba herhangi bir müdahalede bulunmadığı görülüyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise twitter’dan konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Taksim’de izinsiz gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişi yakalanarak gözaltına alındı. Bu tür saldırı girişimlerine karşı polisimiz, gorevini dikkatle ve titizlikle sürdürecektir. Ekranlara görüntüsü de yansıyan palalı saldırganı yakalamak isteyen emniyet görevlimiz de elinden kesi suretiyle yaralanmıştır.” Gözaltına alınan iki kişinin esnaf olduğu açıklandı.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y