Gezi direnişçilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar sürüyor!

Polisin dün akşamki saldırısının ardından gözaltına alınan 60 kişi, yarın savcılığa çıkartılacak. Kocaeli'de bu sabah evlere yapılan baskınlarda en az 10 kişi gözaltına alındı. İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa ve Batman'da ise gözaltına alınan 15 direnişçiden 13'ü tutuklandı.
ETHA'nın haberine göre, dün gözaltına alınan direnişçiler, fişleme anlamına gelen polisin "parmak izi" ve "numara önünde fotoğraf çektirme" dayatmalarıyla karşılaştı. Sabah saat 04.30'da hücrelere giden polis, gözaltındaki direnişçilere parmak izi alınacağını, fotoğraf çektireceğini söyledi. Bunun hukuki olmadığına dikkat çeken direnişçiler ile polis arasında tartışma yaşandı.
Polisin, bu dayatmaları, avukatların sabah saat 04.00 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden çıktıktan sonra yapmak istemesi dikkat çekti.
Avukatlar bugün müvekilleri ile görüştükten sonra, fişleme dayatmasının ayrıntılarını öğrenecek.
Kocaeli'de ev baskınları
Taksim direnişine destek eylemlerine katılanlara yönelik gözaltılar diğer illerde de devam ediyor. Kocaeli'de bugün sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenleyen polis, en az 10 kişiyi gözaltına aldı. Polisin elinde bir liste olduğu öne sürülüyor.
13 tutuklama daha
Öte yandan 5 Temmuz'da İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa ve Batman'da yapılan ev baskınlarında 15 direnişçi gözaltına alınmıştı. Direnişçiler, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti. Savcılığın tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği 15 direnişçiden 13'ü tutuklandı.
Marksist.org


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y