Polis saldırıyor: Taksim yine savaş alanı

Taksim Dayanışması ve TMMOB'un çağrılarıyla İstiklal Caddesi'nde toplanan gruba polis bu akşam da saldırdı. Ara sokaklarda ise göstericilere palalı grupların ve bazı esnafların saldırdığı bildiriliyor.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) yetki ve gelirlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devreden yasayı protesto etmek için yapılmak istenen yürüyüşe polis barikatı engel oldu.
İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda toplanan yüzlerce mimar ve mühendis, "Torbacı AKP, TMMOB'dan ve mesleğimizden elini çek" pankartıyla Taksim'e yürümek istedi. Ancak Galatasaray Lisesi önünde TOMA'larla barikat kuran çevik kuvvet polisi, grubun yürümesine izin vermedi. Bunun üzerine açıklamayı Galatasaray Meydanı'nda okuyan grup, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atarak bekleyişini sürdürdü. Yaklaşık 1 buçuk saat boyunca sloganlarla eylemi sürdüren kitle, daha sonra yürüyüşe geçmek istedi.
Açıklamanın ardından barikatın diğer tarafına geçen kitle, sloganlarla yürüyüşe geçti. Polis, Fransız konsolosluğu önüne barikat kurdu. Galatasaray'daki polisin gelmesinin ardından kitleyi, kalkanlarıyla ara sokaklara doğru dağıttı.
Polis, her hafta olduğu gibi bu akşam da göstericilere tazyikli su, gaz bombaları ve plastik mermi kullanarak saldırdı.
ETHA'nın haberine göre, polisin saldırısının ardından Sadri Alışık Sokak'a çekilen kitleye, ellerinde palalar bulunan ve "esnaf" olduğunu söyleyen bir grup saldırdı.
Ayhan Işık Sokağı'nda da esnaf olduğunu söyleyen bir kişinin göstericilere saldırdığı, sokakta silah sesleri duyulduğu aktarıldı.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y