Taksim Dayanışması: "Vali yalan söylüyor"

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı içerisinde yürüyüş yaptı. Burada konuşan Can Atalay, mahkemenin Gezi Parkı hakkında, "park olarak kalacak" kararı verdiğini belirtti, "Vali yalan söylüyor" dedi.
Taksim Dayanışması, Taksim Hill Otel'de yaptığı basın toplantısının ardından Gezi Parkı'na geldi.
Yaklaşık 200 kişi, "Meydanlar, parklar halka aittir", "Aç kapa, aç kapa nereye kadar", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganlarıyla Gezi Parkı içerisinde yürüyüş yaptı.
Yürüyüşün ardından Taksim Dayanışması adına Can Atalay açıklama yaptı. Taksim'de ki "yayalaştırma planına" dahi aykırı olan çalışmaların Gezi Parkı'nın Harbiye tarafında devam ettiğini belirten Atalay, "Söktükleri ağaçları dahi yerlerine dikmemişler. Yayalaştırma çalışması devam ediyor. İşledikleri suça devam ediyorlar" dedi.
Vali Mutlu'nun, mahkeme kararına ilişkin Taksim Dayanışması'nın "spekülasyon" yarattığı yönündeki iddiaya da yanıt veren Atalay, "Mahkeme kararını 6 Haziran'da verdi. UYAP 18 Haziran'da girdi, bize ise 3 Temmuz'da tebliğ edildi. Valilik yalan söylüyor" diye konuştu.
Valinin, mahkeme kararının "Taksim Gezi Parkı'nın park olarak kalacağı şeklinde yorumlanamayacağı" yönündeki açıklamasına da yanıt veren Atalay, şunları söyledi: "Vali ya okuma yazma bilmiyor ya da yalan söylüyor. Karar açık bir şekilde Gezi Parkı için park olarak kalmalıdır diyor."
Atalay, dün polis tarafından gözaltına alınanlara yönelik işkenceye son verilmesini ve serbest bırakılmalarını istedi.
Bu arada, Gezi Parkı'na "Taksim Şehitleri Parkı.. Hoşgeldiniz! 1977- 2013" yazılı pankart asıldı. 31 Mayıs 2013'ten bu yana Gezi Direnişi ve Lice 'deki karakol protestosunda yaşamını yitirenler için ise kaldırım taşlarından sembolik mezarlar yapıldı. Sembolik mezarlar üstlerine " Ethem Sarısülük Ölümsüzdür", "Abdullah Cömert Ölümsüzdür", Mustafa Sarı Ölümsüzdür", "Mehmet Ayvalıtaş Ölümsüzdür", "Medeni Yıldırım Ölümsüzdür" ibareleri yazıldı.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y