Vicdani retçi Onur Erden Tutuklandı!

  Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından iltica talebi reddedilen vicdani redci Onur Erden bu sabah uçakla Atatürk Havaalanı'na getirildi. Saat 10.00 gibi Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na götürülüp, askeri mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından tutuklanan Erden, Kasımpaşa Askeri Cezaevi'ne kondu.   Onur Erden'le görüşen
 
Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan bizlere şunları söyledi: 
Vicdanı retçi Onur Erden iltica başvurusu reddedilerek Güney Kıbrıs devleti tarafından sınırdışı edilip, Türkiye'ye iade edildi. Hakkında Gelibolu Askeri savcılığı'nca firar suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünden ve bu dosyada yakalama emri çıkarıldığından, Kasımpaşa Askeri Savcılığı'na çıkarıldı. Burada Gelibolu'ya gönderilmek üzere yol tutuklaması kararı verildi.
  Şu anda Kasımpaşa Askeri Cezaevi'nde tutuluyor. En geç 7 gün içinde Gelibolu'ya götürüleceği öngörülüyor. Orada mahkemeye sevkedilecek ve büyük ihtimalle tutuklanmasına karar verilecek ve hakkında dava açılacak.

Bugüne kadar tutuklanan tüm vicdani retçiler işkence ve kötü muamele ile karşıkarşıya kalmışlardır. Bu tehlike vicdani retçi Onur Erden için de geçerlidir ve bu konuda endişeliyiz. Konuya duyarlı tüm insanlar ve örgütler gereken tepkiyi göstermelidir.

Arka Plan Bilgisi:

-2 Ocak 2006 tarihinde askere alınmış. Yaklaşık 3 ay askerlik yapmış.
-11 Nisan 2006 tarihinde askerlik yaptığı Tekirdağ Hayrabolu'da bulunan 95. Zırhlı Tugay Komutanlığını terk etmiştir. (1. Firar eylemi)

-7 Temmuz 2006 tarihinde yakalanarak mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış. Firar suçundan tutuklu yargılanmış ve 10 ay hapis cezası verilmiş. (Verilen hapis cezasını temyiz etmek istemesine cezaevi idaresince rağmen müsaade edilmemiş.) Bu cezadan dolayı 6 ay 20 gün hapiste kaldıktan sonra şartlı tahliye edilmiş.

-23 Ocak 2007 tarihinde tahliye edildikten sonra 1 gün yol süresi verilerek birliğine teslim olması istenmiş. Ancak teslim olmamış. (2. Firar eylemi)

-11 Mart 2009 tarihinde tekrar yakalanmıştır. Yine mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmış. Firar suçundan tekrar yargılanmış. Bu dosyadan tutukluluğu 16 Haziran 2009 tarihine kadar devam etmiştir. Yargılama sonunda tekrar 10 ay hapis cezası verilmiş ve tahliye edilmiştir. Tahliyeden sonra tekrar 1 gün yol izni verilerek birliğine teslim olması istenmiş, teslim olmamış. (3. Firar eylemi)

Günay Kıbrıs devletince iltica başvurusu reddedilince Türkiye'ye iade edilmiş ve 11.07.2013 tarihinde Atatürk hava limanında yakalanarak hakkında yol tutuklaması kararı verilmiştir. Gelibolu'ya 1 hafta içinde gönderilmesi bekleniyor. Orada ilk olarak savcılığa sevk edilecek, savcılık tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edebilir. 

Bu arada, 2. firar eylemi nedeniyle ilk dosyadan verilen şartlı tahliye kararı kaldırılmıştır. Bu durumda ilk dosyadan yatmadığı 3 ay 10 gün hapis cezasını yatması söz konusu.

Yine 2. dosyada 10 ay hapis cezası almasına rağmen bunun 3 ay 10 gün kadarını yatmıştır. Bu karar kesinleşmişse geri kalan kısım bakımından yine cezaevine konması söz konusu olabilir.


**

ACİL: Vicdani retçi Larnaca'da hücrede!..

08.07.2013

Kıbrıs Rum Cumhuriyeti tarafından iltica talebi reddedilen vicdani redci Onur Erden, 13 gündür Larnaca'ya bağlı Kofinou'da bir hücrede tutuklu.


Erden sınır dışı kararını imzalamayı reddediyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle avukat tutamayan Erden'e Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nde hukuki yardımda bulunabilecek avukat ve insanhakları desteği verebilecek şahıs ve kurumları harekete geçirebilir miyiz. Erden'in tutuklu bulunduğu yerin telefonu (00357) 24804380, ama telefona çıkanlar Yunanca dışında dil konuşamıyor.

Erden TC'ye iade edilirse, asker firarisi vb nedenlerce gözaltına alınıp askeri cezaevine konulacak ve davası askeri mahkemede görülmeye
başlanacak, vicdani reddini açıklamış "asker olmayan" bir şahıs olarak. İki yıl önce son askeri mahkemelerin Fransa'da da kapatılmasından sonra TC, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalamış askeri mahkemeleri bulunan son ülke. Üstelik askeri mahkemelerin varlığı, mevcut TC Anayasa'sının 10. Maddesine göre bile bir "ayrımcılık suçu".

Erden, 2002'de militarist ezberle malul ailesinin baskısıyla askere gitmiş ama askerliğin kendisine uygun olmadığına karar verip fiarar etmiş ve o tarihten beri sivil ölüm yaşıyordu. Erden arada yakalanıp, askeri cezaevine konmuş ve kötü muameleye maruz kalmıştı.


Onur Erden'in, Mart 2011'de açıkladığı vicdani red metni şöyle: 
''Adım Onur Erden 1985 Hatay ili Reyhanlı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2002 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda
kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi redettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar.

Ülkemizde devam eden savaşa taraf olmak istemediğimden ve de hemde insani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıydım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla yada kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri TSK uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyordu. Bu nedenden dolayı askerden firar ettim. Bir arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam
eden savaşta taraf değilim. Bu nedenlerden dolayı Vicdanı reddimi açıkladım. 7 Temmuz 2006 tarihinde yaklandım ve askeri cezaevine konuldum, Birçok işkencenin mağduru oldum. 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldum ve beni tekrar askere almak istediler. Fakat ben yine gitmedim askerlik yapmayı redettim. 12 Mart 2009 tarihinde yakalanıp zorla askeri cezaevine konuldum. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldım. İlgili mercilere başvurarak öldürülsem dahi askerlik yapmayacağımı söyledim. Bulunduğum yerdeki komutanlar annemi öldürtmekle tehdit edildim. Herşeye rağmen bu savaşın bir tarafı olmayacağım. Vicdanı reddimi sizlerle paylaşıyorum.''


savaskarsitlari
KızılYıldız
.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y