Emperyalist devletler Suriye'ye müdahale hazırlığında!

Emperyalist devletler savaş hazırlığı yapmaya başladı.Çeşitli bahaneleri öne sürerek Suriye'ye yapacakları bir askeri müdahaleyi ''meşru''görterme çabasındalar.
ABD Dışişleri Bakan Kerry yaptığı açıklamada 300’den fazla kişinin ölümüne ve binlerce kişinin de yaralanmasına neden olan kimyasal saldırı konusunda Suriye rejimini işaret ederek “Biliyoruz ki Suriye rejimi bu kimyasal silahları himaye etmeye devam ediyor. Biliyoruz ki Suriye rejimi bunu roketlerle yapabilme kapasitesine sahip. Biliyoruz ki rejim saldırının geçtiği çeşitli yerlerden muhalifleri temizlemeye kararlıydı. Ve biz, hepimiz kendi gözlerimizle görgü tanığı olduk” dedi.
Birleşmiş Milletler araştırmasının kimyasal silahları kimin kullandığını değil, sadece bu silahların kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkaracağını belirten Kerry, dünya adına bu kararın açık olduğunu söyledi. Kerry, “Suriye rejimi BM araştırmacılarının onları temize çıkaracağı iddia edilen bölgeye erişimine 5 gün boyunca izin vermedi. Bölgeye daha fazla saldırı yaptı; bombaladı; delilleri sistematik bir şekilde yok etti. Bu, gizleyecek bir şeyi olmayan bir hükümetin davranışı değil. Bu, dünyaya kimyasal silah kullanmadığını kanıtlamak isteyen bir rejimin hareketi değil” dedi.
Kerry’nin açıklamaları Batılı ülkelerden Suriye’ye askeri bir müdahale olacağı yönünde bugüne kadarki en net söylemler olarak değerlendiriliyor.
Beyaz Saray’ın açıklamaları dün gün boyunca İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye’den gelen askeri müdahaleyi destekleyen demeçlerin arkasından geldi. İngiltere Başbakanı David Cameron tatilini yarıda keserek görevinin başına döndü. Cameron’u
n Çarşamba günü ülkenin Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayarak bir değerlendirme yapacağı bildiriliyor.
Rusya ve Çin ise askeri müdahaleye açık bir şekilde karşı çıkarken Moskova’dan askeri müdahalenin ülkedeki durumu çok daha kötü bir hale getireceği uyarısı yapıldı.
OPERASYON BİR HAFTA İÇİNDE BAŞLAYACAK İDDİASI
İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, onaylanması halinde bir hafta içinde başlayabilecek Suriye’ye karşı bir askeri müdahalede Kraliyet Donanması unsurları ABD’nin yanında Cruise füze saldırılarına katılacak şekilde hazırlıklı. İngiliz komutanların potansiyel hedefleri belirlediği de belirtiliyor.
Haberde, donanmaya ait nükleer bir denizaltının halihazırda bölgede olduğu kaydedilirken birkaç savaş gemisinin yakınlarda bir tatbikat için Akdeniz’e doğru seyrettiği ifade edildi.
Operasyon sırasında ise hava desteği için Kıbrıs’taki İngiliz üssü Agrotur’un da kullanılabileceği savunuldu.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y