Savcılıktan şok suçlama! '' Arıları örgütleyip polisin üzerine saldınız''


Sinop Gerze’de termik santral sondajına engel olmaya çalışan 39 kişiye 2 yıl sonra dava açıldı. Eyleme katılanların ‘asker ve polisin üzerine arı atmakla’ suçlandığı davada sanıklar için 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Gerzeliler ise eyleme arıların da karıştığını kabul ediyor ancak “Biber gazı attılar, hayvanlar da bunaldı, saldırdı. Sadece asker polise değil tüm köylüye saldırdı” diyor.
Gerze’de 5 Eylül 2011’de Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen termik santralın sondaj çalışmaları sırasında olaylar çıktı. Güvenlik güçleri, eylemcilere tazyikli su, biber gazı ve copla müdahale etti. İddianameye göre Gerzeliler de polise taş, sopa ve bahçe çitleri, yumurta ve arı kovanlarını atmak suretiyle direndi.
Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP) dönem sözcüsü Ferhat Hançer itiraz etti: “O arılar beni de soktu. İddianamede ‘Kovanlar atıldı’ deniliyor. Ancak arılar gaz bombasından etkilenerek kovanları terk etti. Askeri polisin üzerine saldırdı. Arılar kovanlarından çıktılar, kovanlar atılmadı. Dava dosyasında yer alan görüntülerde de kovan atılma görüntüsü yok. Sadece yaşanan arbedenin görüntüsü var.”
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y