Sol Parti, seçim proğramını Kürtçe yayınladı

Almanya’da federal seçimlere hazırlanan Sol Parti, seçim programının özetini Kürtçe yayınladı. 22 Eylül seçimleri için Kürt seçimlere ana dillerinde seslenen tek parti olan Sol Parti Kürtçe "Sosyal adaletin bir şansı olması için, dayanışma politikası için 10 öneri" başlığıyla çağrı yaptı.
Almanya'da seçime tam bir ay kala partiler seçim çalışmalarını hızlandırıyor. Ülkede yaşayan milyonlarca göçmen ise "oy deposu" olarak görülüyor. Zira seçmen pastasının yüzde 19,5'ini Alman vatandaşlığına geçmiş göçmen kökenliler oluşturuyor. Bu da yaklaşık 6 milyon oya tekabül ediyor.
2013 seçimlerinde göçmen kökenli seçmen sayısı kadar, göçmen kökenli aday sayısı da bir hayli fazla. Yeşiller Partisi 23, SPD ve Sol Parti 20, FDP 10 ve başbakan Merkel'in partisi CDU 8 göçmen adayla 22 Eylül günü sandık başına gidiyor. Toplamda ise 620 sandalyeli federal meclis için 98 göçmen aday var.
1 milyon civarında Kürt göçmen ve mültecinin yaşadığı ülkede ise seçim programını yayınlayan tek parti Sol Parti (Die Linke) oldu. Almanya'daki Kürt kurum ve örgütlerin desteklediği Kürt kadın politikacı Ayten Kaplan'ın aday olduğu Sol Parti, 21 Eylül'e bir ay kala seçim programının özetini Kürtçe'nin Kurmancî lehçesinde yayınladı.
ANF


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y