TOKİ, İşçi Ölümlerinin Merkezi

Temmuz ayında 8'i çocuk 120 işçi, iş cinayetine kurban gitti. En büyük mezar yeri ise TOKİ inşaatları.
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre, Temmuz ayında 120 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ölümlerin büyük bir bölümü TOKİ inşaatlarında meydana geldi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKİ'nin
yaptığı inşaatlarda 41 işçi can verdi.
İSİG'in raporuna göre, ucuz tarımsal emek ihtiyacı ve mülksüzleştirme politikaları sonucu 22 tarım işçisi yaşamını yitirirken, fabrika ve organize sanayi bölgelerinde 22 metal işçisi hayata veda etti. Taşımacılık sektöründe ise 10 işçi, yaşamını yitirdi.
8 ÇOCUK İŞÇİ ÖLDÜRÜLDÜ
120 işçiden, 113'ü erkek, 7'si kadın işçi. 8'i ise çocuk işçi.
Çocuk işçilerin isimleri şöyle:
"Ökkeş Göğebakan (10), Sabahattin Donat (12), Yakup Kartal (14), Salih Dikici (14), Nezir Akgül (15), Ferdi Çakır (16), Süleyman Kasar (16), Hüseyin Ceylan (17).
En fazla iş cinayeti İstanbul'da meydana geldi. İstanbul'u 9 işçi ile İzmir, 5 işçi ile Antalya takip etti.
İSİG, ataması yapılmayan eğitim emekçisi Mehmet Sadık Güneş, 10 aydır ücretini alamayan ve bu süreçte hakları için mücadele eden BMC işçisi Uğur Nezir ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen 13 yıllık polis Erol B.'ni de intihar ederek yaşamına son verdi.
İSİG, raporunda Çalışma Bakanlığı'nın yayınladığı Temmuz ayı sendikalı işçi istatistiklerine de tepki gösterdi. 11,5 milyon işçinin sadece yaklaşık 1 milyonun sendikalı olduğuna dikkat çeken İSİG, "Ancak işçilerin bir kısmı sermaye ve devlet yanlısı sendikalara üye yapılmış ya da zorla yaptırılmış durumda. Örneğin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bizzat örgütlediği, basın yayın alanına dönük bir AKP projesi olan Hak-İş'e bağlı Medya-İş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası'na saldırı süreci ile beraber örgütlendirildi. Buna karşın Dev Sağlık-İş, Sosyal-İş, Gıda-İş, Enerji-Sen ve Deri-İş'e bağlı binlerce taşeron işçinin üyeliği yok sayıldı. Yine örgütlü olmak için sadece sendika üyesi olmak yetmiyor bir de toplu sözleşme ve grev hakkınızın olması gerekiyor" dedi.
DEVLET KAYIT TUTMUYOR
SGK'nın 2012 yılı iş kazası ve meslek hastalığı istatistiklerinin açıklandığını hatırlatan İSİG, şunları kaydetti: "Bilgilere göre 745 işçi can verdi. 2011 yılı istatistiklerinde ise hayatını kaybeden işçi sayısı bin 710 olarak belirtilmişti. Yani SGK'ya göre işçi ölümlerinde yüzde 56'lık bir azalma meydana geldi. Bu durum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (ÇSGB) Faruk Çelik ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer'in bahsettiği 'iş güvenliği kültürünü' yaygınlaştırmanın bir sonucu mu? Yoksa devletin sosyal güvenlik sisteminin bir parçası olan istatistikleri bile tutamadığının bir göstergesi mi?"

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y