''12 eylül'' davası başladı. Kenan Evren yargılanıyor

12 Eylül 1980 faşist askeri darbeye ilişkin davanın duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Davada dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya yargılanıyor.
Askeri darbe döneminin Genelkurmay Başkanı ve 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı  davanın duruşması bugün başladı.  Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında sanık ve müdafi avukatlarının yanı sıra o dönem yapılan katliamlarda yaşamını yitirenlerin aileleri katıldı.
Duruşma öncesi Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. "12 Eylül darbe rejimi sürüyor. Bütün darbeciler ve suç ortakları halka hesap verecek" pankartının açıldığı eylem sırasında, "12 Eylül'ü aklama yargıla", "12 Eylül'ü yargıla" dövizleri taşındı.
Eylemde Berfo Ana ve Cemil Kırbayır'ın fotoğrafları da taşınırken, sık sık, "Darbeciler halka hesap verecek", "Paşa paşa yargılanacaksınız", "Kenan Evren gelecek yargılanacak" sloganları atıldı.
Sloganların ardından basın açıklaması metnini okuyan 78'liler Girişimi Başkanı Ali Özkan, 12 Eylül rejiminin halen sürdüğüne işaret ederek, 12 Eylül'ün Anayasa'nın değiştirilemez maddeleri ile yaşadığını söyledi.
Özkan, "12 Eylül darbecilerinin ve 12 Eylül'ün yargılanması, tarihi bir dönemle yüzleşmek gerektiriyor. 12 Eylül darbe anayasasını ve yasalarını kaldırmak, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir anayasa yapmak gerekiyor" diye konuştu. 
Özkan'ın ardından konuşan Berfo Ana'nın kızı Fatma Gülmez ise, Kenan Evren'den halen kardeşlerinin cenazesini istediklerini belirterek, "Başbakan anneme söz vermişti. Cemil Kırbayır devrimciydi. Başbakan sözünü tutsun" diye konuştu. ANF


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y