13 Yaşındaki Seyhan Doğan 18 Yıl Sonra Anne ve Babasına Kavuştu!

Seyhan Doğan 18 yıldır 13 yaşında. Tam 18 yıldır asit kuyusunda annesiyle babasını bekledi. Annesi ve babası ise Seyhan'ı aradı ömürleri boyunca.

Seyhan doğan 1995 yılında Mardin Dargeçit'te gözaltına alınan 7 kişiden birisiydi. Kendisi 13, kardeşi Hazni 9 yaşındaydı. Mardin Dargeçit'te karakolda komutan 6 kişiyi tuttu ve sadece Hazni'yi serbest bıraktı. Hazni eve geldiğinde sadece "komutan beni serbest bıraktı" diyebildi. 7 kişinin neden gözaltına alındığı ve karakolda neler olduğu sadece "devletin bilebileceği bir sırdı." O tarihten sonra 6 kişi de "devlet sırrı" oldu ve ortadan kayboldu. Ailelerin yakınlarını arama çabaları "devlet sırrına çarptığı" için tehditler baskılarla karşılaştı.

6 Mart 1996'da 58 yaşındaki Süleyman Seyhan'ın başı kesik bedeni bulundu.

Aynı günlerde karakolda görev yapıp 6 köylünün "devlet sırrı" olarak kaybedilmesinden sorumlu olanlardan uzman çavuş Bilal Batırır'da ortadan kayboldu. Uzman çavuşun yakınlarının anlattığına göre vicdanı sızlayan uzman çavuş karakoldaki komutanlarıyla ters dümüş ve karakolun kazan dairesine atılarak yakılmıştı.

Yıllarca kayıplarını arayanlar 2012 yılında kendi elleriyle yakınlarının olabileceğini düşündükleri bir kuyuda kazı yaptılar ve bir kısım kemiklere ulaştılar. Burada bulunan kemikler artık inkar edilemez bir gerçeklik olunca devletin "yetkilileri" devreye girdi ve kemikler çıkarıldı. Çıkarılan kemikler Adli Tıp'a yollandı ve sonucu geçenlerde açıklandı. Kemikler Kayıp M. Emin Aslan'a ve 13 yaşındaki Seyhan Doğan'a aitti.

Seyhan Doğan'ı yıllarca arayan Asiye ana ve Ramazan amcanın ömürleri evlatları Seyhan'ın bulunuşuna yetişememişti. Evlatlarının bulunuşuna yetişmeyen ömürleri vasiyetleri oldu ve "Seyhan bulunduğunda bizi ne olursa olsun onun yanına gömün bari kemiklerimiz kavuşsun" demişlerdi. Asiye ana ve Ramazan amcanın mezarları İstanbul'da Seyhan'ın kemikleri Mardin Dargeçit'te gömülüydü. Devlet Seyhan'ın İstanbul'da gömülmesini istememişti. Anne ile baba bu kez mezarlarından kalkıp oğullarının yanına gittiler. Mardin Dargeçit'te Asiye ana ve Ramazan amca Seyhan'larına kavuştular. Mardin Dargeçit'te Asiye ana, Ramazan amca ve Seyhan'ı binlerce kişi karşıladı. Cenaze törenleri yapıldı. Seyhan'ı kaybedenler 18 yıl sonra olsa bile yenildiler, insanlık dışı vahşetleri Asiye ana ve Ramazan amcanın Seyhan'a duydukları sevginin altında kaldı.

Cumartesi Anneleri her hafta Galatasaray Meydanı'nda sevdiklerini aramaya devam ediyorlar. Kararlılar, son kayıp bulunana ve suçlular yargılanana kadar buradayız diyorlar. Onlar orada oldukça her kayıbın bulunacağına dair umut da ayakta kalıyor. Sadece kayıpların bulunmasına dair umut da değil aynı zamanda yeni kayıpların olmaması için de oradalar.

Seyhan'a ölümlerinde kavuşan Asiye ana ve Ramazan amca gibi sevdiklerinin kemiklerini hasretle bekleyen Cumartesi Anneleri her Cumartesi saat 12:00'da Galatasaray Meydanı'nda onlar bu ülkenin vicdanını taşıyorlar, yüklerini taşırken onları yalnız bırakmayalım yanlarında bir kez dahi olsa bulunalım onlara güç verelim yalnız olmadıklarını gösterelim.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y