Cumartesi Anneleri: ''441. haftamızda Kenan Bilgin için Galatasaray'dayız

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

(441. Kez Galatasaray’dayız.)
Kenan Bilgin 12 Eylül 1994’de Dikmen’deki bir otobüs durağında gözaltına alındı.
Gözaltına alınışına tanıklık eden bir kişi İnsan Hakları Derneği’ni telefonla arayarak bilgi verdi.

10 kişi Kenan Bilgin’i Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde işkencede gördüklerine tanıklık etti. Buna rağmen, İnsan Hakları Derneği, Bilgin Ailesi ve avukatlar resmi makamlara yaptıkları tüm başvurularda “gözaltına alınmamıştır” cevabı ile karşılaştı.

Kenan’ı bulmak faillere ulaşmak için girişimlerde bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Selahattin Kemaloğlu’nun görevini yapması engellendi. Ankara’dan sürüldü.
Kenan Bilgin’e işkence yapan polisleri teşhis edebileceklerini söyleyen tanıkların “Polisi ve devleti küçük düşürmeye çalıştıklarını” gerekçe göstererek dosyayı kapatan savcı Özden Tönük ise terfi edip Yargıtay üyesi oldu.

AİHM 17.07.2001 tarih ve 25659/94 Başvuru numaralı kararı ile Türkiye’yi Kenan Bilgin’i gözaltında kaybetmekten sorumlu tutarak mahkum etti.

Buna rağmen Kenan Bilgin’i kaybedenlere dokunulmadı. Ama AİHM kararını haberleştiren gazeteciler yargılanarak ceza aldı. AKP hükümeti, gazetecilerin aldığı cezanın “temelsiz ve doğrulanmamış ithamlarda bulunmayı engelleme amacı taşıdığını” söyledi.

Anne Fincan Bilgin’in ömrü oğlunu bulmaya yetmedi. “Kenan’a bir şey olmamıştır, bir gün çıkıp gelir…’’ umudunu yitirmeden aramızdan ayrıldı.

441. buluşmamızda Galatasaray oturmalarının başlatıcılarından olan Bilgin Ailesi’nin “Evlatlarımızı ortadan kaybetmek hukuk dışı, insanlık dışı. Var mı ötesi?” diyen sesine ses katmak için sizi de kırmızı karanfille Galatasaray’a çağırıyoruz.


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

Tarih : 07 Eylül 2013 (Cumartesi)
Saat : 12:00
Yer : GALATASARAY MEYDANI

441. Kez Galatasaray’dayız.)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y