Cumartesi Anneleri 444. Haftada Yahya Yakut Nerede?

Cumartesi Anneleri 18 yıl 4 ay, 5593 gündür meydandalar. 444. haftalarında da buluşup kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri bu hafta 20 yıl önce gözaltında kaybedilen Yahya Yakut'un dosyasını açtılar. Babaları kaybedildiğinde çocuk olan Selman Yakut babasını anlattı.

Yahya Yakut, yaşadığı Mardin Dargeçi Altınoluk Köyü'nde kendisine yapılan koruculuk teklifini reddettiği için tehdit ediliyordu. Bu nedenle Konya'ya çalışmak için yola çıkan Yakut, Midyat Otogarı'nda kar maskeli özel harekatçılar tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alındığı 5 Eylül 1993 yılından sonra kendisinden haber alınamadı. Eşi ve ailesinin bütün çabalarına rağmen kendisine ulaşılamadı.

Bu haftaki eylemde ilk olarak kayıp Nurettin Yedigöl'ün kardeşi Muzaffer Yedigöl söz aldı. Yedigöl, 33 yıldır kardeşini aradıklarını, fakat artık sağ bulamayacakları için en azından kemiklerini istediklerini belirtti. Kayıpların bulunmasının yanında faillerinin cezalandırılmasını da istediklerini ifade ederek bunlar yapılmadığı sürece eylemlerinin devam edeceğini belirtti.

Ardından ise Yahya Yakut'un oğlu Selman Yakut konuştu. Babasının gözaltına alınma sürecini anlatan Yakut, babasını hiç görmediğini belirtti. Gittiği devlet kurumlarında kendisine “Baban sağ mı?” diye sorduklarında durup düşündüğünü ve asıl kendisinin devlete “Babam sağ mı?” sorusunu sorması gerketiğini ifade etti.

Yakut'un konuşmasının ardından İHD Cezaevi Komisyonu adına açıklamayı Hatice Kalpaklı okudu. Açıklamada 444 haftadır kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için eylemlerin devam ettiği belirtilerek demokrasinin olmadığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında Yahya Yakut'un dosyasının ilk defa Cumartesi eylemlerinde açıklandığı belirtilerek süreç anlatıldı. Yakut'un kaybedilmesinden Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı, Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı, Dargeçit İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Mardin İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün sorunlu olduğu belirtildi. Dönemin başbakanı Tansu Çiller ve diğer bakanların da olaydan sorumlu olduğu ifade edilerek eylem sonlandırıldı. (kizilbayrak.net)
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y