Darphane ve Damga Matbaası işçileri 57 gündür grevde

Darphane işçilerinin toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattığı grev 57. gününe girdi. 
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde çalışan Basın-İş üyesi 207 işçinin, işverenle 1 Ocak 2013'te yürürlük süresi dolan Darphane ve Damga Matbaası Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ücret zamları, iş sağlığı ve güvenliği konularında anlaşmaya varamaması üzerine başlattıkları grev 57. gününde. 
Bu işçilerden 33'ü Balmumcu'da, 3'ü de Kartal Cevizli'deki iş yerinde çalışıyor. 
Basın-İş Sendikası Şube Sekreteri Abdulkadir Ergin, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunlar nedeniyle greve çıktıklarını söyledi, "Ayrıca ücret konusunda da anlaşma sağlanamamıştı" dedi.
İş sırasında kullandıkları kimyasalların sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Ergin, "70 arkadaşımız 2012 yılında meslek hastalıkları hastanesinde tedavi gördü. 2013 yılında bu sayı daha da yükseldi, ancak hastaneye kimse yatamadı. Çünkü işveren hastaneye yatan arkadaşlarımızdan maaş kesintisi yaptı" diye konuştu.
İşverenin grevi kırmak için elinden geleni yaptığına dikkat çeken Ergin, şöyle konuştu: "Darphanede bütün forkliftçi arkadaşlarımız dışarıda. Forklift kullanma ehliyeti olan arkadaşlarımız dışarıda olmasına rağmen bankaların keyfi yaklaşımları ile dışarıdan forkliftçi kiralayıp çalıştırıyorlar. Cevizli'deki bu iş yerinde mahkememiz devam ediyor ancak devletin polisini getirerek, mal çıkarmaya çalışıyorlar."
ANFKızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y