Diyarbakır Kayıp Yakınları 242. Haftada Ceylan Önkol´u Andı!

Diyarbakır İHD ve Kayıp yakınları “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 242.sini gerçekleştirdi. Eylemde, 2009 yılında Lice'nin Şenlik köyü Xambaz mezrasında askeri kışladan atılan havan topu ile yaşamını yitiren Ceylan Önkol anıldı.

İHD ve Kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 242.sini Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde, 2009 yılında Lice'nin Şenlik köyü Xambaz mezrasında askeri kışladan atılan havan topu ile 12 yaşında iken yaşamını yitiren Ceylan Önkol’un anısına gerçekleştirildi. Üzerinde kayıp resimleri ve “Onlar bir gece evlerinde alındılar ve bir daha geri gelmediler” yazılı dev pankartın ve Ceylan Önkol ile yaşamını yitiren çocukların resimlerinin taşındığı eyleme, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, MEYA-DER, Barış Anneleri insiyatifi üyeleri, SES Temsilcileri, kayıp yakınları ile Ceylan Önkol’un ağabeyi Rıfat Önkol katıldı.

‘Kürdistan dağlarında bir Ceylan yitirdik’

Eylemde bir açıklamada bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, ‘Kürdistan dağlarında bir ceylan yitirdik’ sözleri ile başladığı açıklamada 1988 yılından bu yana Güvenlik güçlerinin direkt müdahalesi ve sahipsiz bırakılan askeri patlayıcılar sonucu 569 çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Bilici, “İHD Diyarbakır Şubesi olarak hazırladığımız çocuk ölümleri raporuna göre, 1988 yılından bugün 569 çocuk gerek güvenlik güçleri tarafından veya askeri patlayıcılar sonucu, gerekse çatışmalı süreçte çeşitli nedenlerle yaşamını yitirdi. Yaşanan bu ölüm olayları çocukların savaş ortamından ne denli etkilendiklerinin açık bir kanıtıdır. Raporda geçen verilere bakıldığında AKP döneminde öldürülen çocukların sayısının ise daha vahim bir tabloyu ortaya çıkardığı görülmektedir. Her seferinde ülkenin demokratikleştiği yönünde açıklamalarda bulunan ve sivillere yönelik öldürülme olaylarının bittiğini iddia eden AKP hükümeti döneminde 189 çocuk çeşitli nedenlerle yaşamını yitirmiştir” dedi.

Ceylan Önkol’unda yaşamını yitiren bu çocuklardan biri olduğuna dikkat çeken Bilici, “İşte Ceylan Önkol da bu çocuklardan biriydi. 12 yaşındaydı Ceylan. Henüz annesinin sıcaklığına doyamamış bir çocuktu. Ama bu acımasız savaş Ceylan’ı da aldı aramızdan. Ceylan’dan sonra durmadı çocuk ölümleri. Diyarbakır’da, Van’da, Bingöl’de, Muş’ta, Ağrı’da çocuklar ölmeye devam etti. Roboskî’de 18 çocuk bombalarla paramparça edildi. Ve bu ölümlerin hesabı sorulmadı.” diye konuştu.

Ceylan Önkol’un katledilişi gibi bölgedeki bütün çocuk ölümlerinin faili meçhul kaldığını söyleyen Bilici “Aradan 4 yıl geçti ancak, Ceylan da kendinden önce vurulan, katledilen diğer yüzlerce çocuğun akıbetine maruz kaldı ve failleri bir türlü ortaya çıkarılmadı. Bizler 4 yıldır Ceylan’ı katledenleri arıyoruz. Ama, “Bizim dönemimizde faili meçhul cinayet kalmamıştır” diyen hükümet, birçok olay gibi bu olayı da karanlıkta bırakmaya kararlı gibi görünüyor” dedi. Bölgede yaşanan bu ölümlerin faili meçhul kalmaması için mücadele etmeye devam edeceklerini kaydeden Bilici “Fakat bizler insan hakları savunucuları, yakınlarını bu savaşa kurban verenler, kayıp yakınları olarak bize unutturulmaya çalışılan bu katliamları unutmayacağız. Ve her fırsatta hesabını sormaya devam edeceğiz. Artık Ceylanlar vurulmasın diye…” şeklinde konuştu.

‘ Benim Ceylan’ım gitti, ama başka Ceylanlar gitmesin’

Bilici’nin yaptığı açıklamanın ardından bir konuşmada bulunan Ceylan Önkol’un ağabeyi Rıfat Önkol ise, Ceylan’ın yaşamını yitirdiği gün Annesinin söylediği ‘ Benim Ceylan’ın gitti, ama başka Ceylanlar gitmesin’ sözünü anımsattı. Ceylan Önkol yaşamını yitirmesinin üzerinden geçen 4 yılın sonunda çocukların hala öldürüldüğünü belirten Önkol “ Uludere, 34 Kürt genci yaşamını yitirdi. Hepsi de 92, 93, 95 doğumluydu. Hepsi de çocuktu. 2003 yılından bu yana öldüren yüzlerce çocuk var. Hiç birinin failleri, gerçek olan failleri yargı önüne çıkarılmadı. Cezalandırılmadılar. Yargı ve hükümet failleri yargı önüne getirmedi. Suçlarını örtbas ettiler. Ceylan’ın ölümü o kadar netti ki, aradan 4 yıl geçti, hiçbir soruşturma yapılmadı, failler ortaya çıkarılmadı” dedi.

Kayıp yakınları, yaşamını yitirişinin 4. yılında Ceylan Önkol anısına 5 dakika oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra, etkinliği sona erdirdi.
 
 
 

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y