Erdoğan, Demokratikleşme paketini açıkladı

Paket'in Türkiye'ye demokrasi getireceğini dile getiren Erdoğan, ''Özgür Gündem, Evrensel, BirGün, Aydınlık, Sözcü, Sol, Yeniçağ, Ulusal Kanal, IMC TV, Hayat TV ve Halk TV’nin bulunduğu “muhalif” basın ise yer darlığı gerekçe göstererek toplantıya davet etmedi''

 Açıklamanın satır başları şöyle;

Seçim sistemini değiştirmek için önemli bir adım atarak tartışmaya açıyoruz. Yüzde 10 barajını AK Parti getirmemiştir. Yeni seçim sistemi için 3 alternatifimiz var:
-Mevcut sistemde devam edebiliriz.
-Barajı yüzde 5'e çekip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz..
-Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz.
Siyasi partilere devlet yardımını genişletiyor, yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3'e çekiyoruz. Yani yüzde 3 oy alan parti de devletten destek alabilecek.
Siyasi partilerin teşkilatlanmalarını da düzenliyoruz. Beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu değiştiriyoruz.
Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getiriyoruz.
Siyasi partilere üyelikte engelleri kaldırıyoruz. Seçim kanunu hükümlerine göre oy verme hakkına sahip herkesin partilere üye olmalarının önünü de açıyoruz.
Parti propagandalarında Türkçe'nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde propaganda yapılmasının da önünü açıyoruz.
Nefret suçlarını cezayı arttırıyoruz. Kişinin inançlarını gerçekleştirirken bunu engelleyenlerin cezasını 1 ylıdan 3 yıla kadar cezaya çarptırılacak.
Kimse ayrımcılığa maruz kalmayacak. Ayrımcılık Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruyoruz.
Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alıyoruz. Dini inancını yerine getirilenlerin engellenmesini de bu maddede olacak. Bunu engellemeye çalışanları 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getiriyoruz.
Klavyelere özgürlük getiriyoruz. Bir takım harflerin kullanımı önündeki yasakları kaldırıyoruz.
Toplantı ve gösteri yürüyüş yasasında değişiklik yapıyoruz. Bunun süresini ve iznini o yerin mülki amiri belirleyecek. Toplantı ve yürüyüşlerde hükümet konseri uygulamasına son veriyoruz. Gece yasağını kaldırıyoruz.
Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesinin önünü açıyoruz. Kanuna yapacağımız bir ekle özel okul kanunlarına tabi olmak kaydıyla farklı dil ve lehçede eğitim veren okullar açılabilecek. Bu okullarda belli dersler Türkçe olarak okutulacak.
Köy isimlerinin değiştirilmesi üzerindeki yasağı kaldırıyoruz. İl ve ilçe isimlerinin değişmesi için yasal talepler gerekiyor ve bu konuyu da bu çerçevede değerlendireceğiz.
Nevşehir Üniversitesi’nin ismi de Hacıbektaş-ı Veli olarak değiştiriyoruz.
Kamuda başörtüsü yasağını kaldırıyoruz. Kadın çalışanların giyimleri üzerindeki hükümleri kaldırıyoruz. Asker, polis ve yargıdaki hakimle savcıları bu uygulamanın dışında tutuyoruz.
İlköğretimde andımız uygulamasını kaldırıyor.
Süryani vatandaşlara Mor Gabriel Manastırı’nı iade ediyoruz.
Bir ilimizde Roman dil ve kültür enstitüsü kuruyoruz

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y