Ethem´in İlk Davasında Perukla Gizlenen Katil Polis

Gezi eylemleri ve polis saldırganlığına karşı Ankara'da devam eden eylemlerde 1 Haziran günü Ahmet Şahbaz adlı polisin hedef gözeterek vurduğu Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin ilk dava Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde polis saldırganlığının yeni örneği haline geldi ve dava 28 Ekim 2013 tarihine ertelendi.

Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan açılan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında Ankara Adliyesi ve çevresi polis saldırganlığıyla doluydu ve polis işgali yaşandı. Etham Sarısülük'ün yakınları ve arkadaşlarına yönelik her yerde polis saldırganlığı örnekleri yaşandı.
Mahkeme salonunda olmamaları gereken sivil polisler mahkeme salonunu doldurdular bu duruma itiraz eden Sarısülük ailesinin avukatları duruşma salonunda sivil polislerin bulunmasının kanunsuz olduğunu belirtip derhal salondan çıkarılmalarını istediler.
Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük de tartışmalara katılarak “Salonda sivil polis istemiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi. Duruşma salonundaki tartışmalara duruşma savcısının da katılması üzerine Sarısülük ailesinin avukatları sert tepki göstererek, “Siz kimsiniz, siz tarafsızın” diyerek tepki gösterdiler.

Mahkeme başkanın talimatı üzerinde duruşma salonunda bulunan sivil polisler duruşma salonunu terk etti. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Levent Gök de izleyici olarak takip etti.

MAHKEME SALONUNDA POLİS SALDIRISI

Mahkeme Başkanı’nın duruşma salonunu boşaltmasının ardından Sarısülük ailesinin avukatları ile sanık polis memurunun avukatları arasında gerginlik yaşandı. Bir anda karışan mahkeme salonunda sanık polisin avukatları Ethem Sarısülük'ün avukatlarına saldırmaya çalıştı. Avukatlar arasında itiş kakış yaşandı. İzleyiciler de olaya dahil olunca duruşma salonundaki tansiyon iyice yükseldi. İzleyiciler salonda polis istemediklerini belirten sloganlar atarken, salonda bulunan polisler sanık sandalyesindeki polis memuru Ahmet Şahbaz’ı güvenlik çemberine aldı.Ethem Sarısülük'ün
katili Ahmet Şahbaz'ın
mahkeme salonunda düşen peruğu
DAVA KAPALI GÖRÜLECEK

Yaşanan sert tartışmaların ardından mahkeme başkanı, ‘kamu güvenliğini’ gerekçe göstererek duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Duruşmaya izleyici ve gazeteci alınmayacak. Sarısülük ailesinin ve avukatların itirazı sonucu sivil polislerin salondan çıkarılmasının ardından salonda kalan milletvekilleri de mahkemenin bu kararı uyarınca dışarı alınıyor.

Ethem Sarısülük'ün öldürülmesine ilişkin davanın kapalı yapılmasına karar verilmesi sonrasında, Sarısülük ailesi sanık Ahmet Şahbaz'a 'katiller' diye bağırdı. Arbede sonrası Şahbaz, polis tarafından duruşma salonundan çıkarıldı.

Adliye polisleri Şahbaz'ı güçlükle salon dışına çıkarırken, avukatları da Sarısülük ailesinin fertlerini yatıştırmaya çalıştı.

Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında taktığı peruk düştü. Ahmet Şahbaz'ın duruşma salonuna gelirken peruk takması, kalın çerçeveli gözlüklü olması "kılık değiştirmeye" uğraştığının göstergesi oldu. Katil polisin peruk, takma kaş, takma bıyık ve gözlükle gizlenmeye çalıştığı izlendi.
Müşteki avukatları katil polis Ahmet Şahbaz'ın yere düşen peruğunu mahkeme heyetine gösterdi.

DURUŞMA 28 EKİM 2013 TARİHİNE ERTELENDİ

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme Başkanı Afak İlleez, Cumhuriyet Savcısının ve müşteki avukatlarının da duruşmanın sağlıklı yapılamayacağına ilişkin görüşü doğrultusunda, duruşmanın 28 Ekim 2013'e ertelendiğini açıkladı.


Mahkemenin kararı ardından Ethem'in ailesi Adliye çıkışında bir basın açıklamasında bulundu. Polis saldırısı sonucu darp edilip yaralalanlar olduğunu ve bu davanın izlenmesi gerektiğini belirttiler. Ethem'in annesi Sayfı Sarısülük katil polis memuru Ahmet Şahbaz'ın peruğunun düşürülmesini anlattı.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y