KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ! 444. Kez Galatasaray’dayız.

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(444. Kez Galatasaray’dayız.)

23 yaşındaki 5 çocuk babası Yahya Yakut Mardin/ Dargeçit/ Altınoluk( Gêra Cahfer) Köyü’nde yaşıyordu.

Korucu olmayı reddettiği için tehdit ediliyordu. Bu nedenle çalışmak için Konya’ya gitmeye karar verdi. 05.09.1993’te otobüse binmek için Midyat Otogarı’na gitmek üzere evden çıktı.

Servis aracı Midyat otogarına vardıktan kısa bir süre sonra elleri silahlı, sivil giyimli, özel harekat timlerinin kullandığı kar maskeli kişiler Yahya Yakut’u şiddet uygulayarak gözaltına aldı. Olay otogarda bulunan çok sayıda kişinin gözleri önünde gerçekleşti.

Eşi Suphiye Yakut ve Annesi Şehriban Yakut Türkçe bilmiyordu. Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığına Midyat Jandarma Karakoluna gidip bilgi alma çabaları sonuçsuz kaldı. Yahya Yakut’tan bir daha haber alınamadı.

18 yıl sonra, büyüyen çocukları, 2011 yılında İnsan Hakları Derneği’ne babaları için gözaltında kayıp başvurusu yaptı.

444. buluşmamızda Yahya Yakut’un çocukları, devleti yönetenlere “ Demokrasi paketinizde 20 yıl önce gözaltında kaybedilen babamızın akıbetinin açıklanması için, babamızı kaybedenlerin yargılanması için ne var?! Demokrasi Paketinizde hakikat ve adalet talebimizi karşılayacak ne var?! ” diye soracaklar.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; hakikat, adalet ve gerçek demokrasi için mücadele eden Cumartesi Anneleri’ni desteklemeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

Tarih : 28 Eylül 2013 (Cumartesi)
Saat : 12:00
Yer : GALATASARAY MEYDANI


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y