MEB ve Diyanet İşleri, Kadın konusunda yarışıyor

Diyanet işlernin Kadınlar hakkında yaptığı açıklamalardan sonra MEB'de geri kalmadı

MEB'in ve Diyanet işleri'nin Kadın konsundaki cinsiyetçi yaklaşımı devam ediyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nın velileri bilgilendirmek amacıyla kurduğu 8383 numaralı mesaj servisi, cinsiyetçi mesajlarla ‘kız çocuklarının baskı altına alınmasını, erkek çocuklarının ise rahat bırakılmasını’ tavsiye ediyor.  Bornova Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Psikoloğu İlkay Tanyer, bu durumun ‘homofobik’ olduğunu kaydederek, “Kız çocuklarının tırnak içinde söylüyorum ‘kız gibi davranmaması’ ya da erkek çocuklarının ‘erkek gibi davranmaması’ sorun olarak görülüyor.  Bu durum tamamen erkek egemen sistemin bakış açısı. Bu mesajda böyle bir bakış açısının ürettiği bir mesaj” diye konuştu.
MEB tarafından velilere bilgi aktarmak amacıyla kurulan 8383 numaralı mesaj hattı, maksadını aşarak cinsiyetçi mesajlarla velileri yönlendirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde velilerin telefonlarına giden mesajda şöyle denildi:
“Anne-babanın izleme ve kontrol çabalarını arttırması erkek çocukların uzun vadede daha fazla problemli davranış göstermelerine neden olurken, kız çocuklarının problemli davranışlarının azalmasını sağlamaktadır. Çocuğumuza vereceğimiz tepki onun cinsiyetine göre farklı sonuçlara yol açabilir”

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y