Tuzluçayır'da Alevilere polis saldırısı

Ankara Tuzluçayır'da Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan'ın cami - cemevi projesinin temel atma etkinliğini protesto eden Aleviler'e polis saldırıyor.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül konuyla ilgili basın açıklaması metnini okudu ancak polis toplanmaya izin vermedi.
Öte yandan 20 kadar polis, Tuzluçayır Meydanı'nda yakaladığı Bektaş Birdal adlı kişiyi feci şekilde darp ederek gözaltına almaya kalktı Bunu gören 10 yurttaş, eylemciyi polisin elinden almak istedi ancak polis Birdal'ı yaka paça şekilde akrep aracına götürdü. Akrep aracının çevresinde toplanan yurttaşlara ise biber gazıyla müdahale edildi.
Öte yandan polisin döverek zırhlı araca bindirdiği bir vatandaş, CHP'li milletvekili Aylin Nazlıaka’nın müdahalesiyle çıkarılarak ambulansa bindirildi.

Gaz fişeği ile biri göğsünden diğeri başından yaralanan 2 kişi ambulansla hastaneye götürüldü.

Polisin ara sokaklara girdiği ve çatışmaların ara sokaklarda devam ettiği belirtilen Tuzluçayır'da, gözaltı sayısının 3'e çıktığı ifade ediliyor.
Gözaltına alınan kişilerin bir cafede oturanlar olduğu belirtiliyor. Eylem alanının üstünde bir polis helikopteri dolanıyor.

Çevik Kuvvet'in gözaltı yaptığı belirtilen eylemde, 2 kişi gözaltına alındı, 1 Halkevleri üyesi plastik mermi ile yaralandı.

14.00'da başlaması planlanan etkinlik öncesinde, dün gece TOMA ve akreplerin getirildiği alanda çatışmalar yaşanmıştı.

Sabah saatleri itibariyle de polis Tuzluçayır halkına plastik mermiler, gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale ediyor.

Ethem Sarısülük'ün kardeşi İkrar Sarısülük de yaralılar arasında. Kulağından yaralandı


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y