Çalışan kadınları eve hapsetmek için çalışmalar sürüyor!


Hükümet, "Kadın İstihdamı Paketi"ni Ekim ayında Meclis gündemine getirecek. Ancak, Çalışma Bakanı'nın "Kadının hem istihdamı hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi, genç neslin muhafazası konusunda çok dikkatli hazırlanmış bir pakettir" sözü, kadın istihdamı konusunda kaygıları artırdı. Paketle ile birlikte ekonomik yüklerinin artacağını düşünen patronlar, şimdiden kadın işçi alımını durdurdu. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, paket için, “Çalışan kadına çocuk teşviki paketi” dedi.
PAKET EKİM AYINDA MECLİS'TE
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in açıklamasına göre, "Kadın İstihdamı Paketi", Ekim ayında Meclis gündemine gelecek, Kasım ayında yasallaşacak.
Pakette, doğum yapan kadınlara uygulanan 16 haftalık analık izninin 20-24 haftaya çıkarılması, yarım gün çalışarak "tam gün" çalışmış gibi prim yatırılması, iş yerlerinde kreş açılması, doğum yapan kadına işe dönüş garantisi gibi teşvik maddeleri yer alıyor.
Paket, kadınların çalışma yaşamına katılımını artırmaktan çok, anneliği teşvik ederken, Bakan Çelik'in, "Kadının hem istihdamı hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi, genç neslin muhafazası konusunda çok dikkatli hazırlanmış bir pakettir" açıklaması, Başbakan Erdoğan'ın "3-5 çocuk yapın" talimatıyla birleşince kaygıları artırdı.
PATRONLARDAN UYARI
Çelik'in açıklamasının hemen ardından Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in açıklaması da, kadınların çalışma yaşamından uzaklaştırıldığı kaygısını güçlendiren bir etken oldu.

Özdebir, "Kadın istihdamındaki kararlar özel sektörde sorun oluyor. Kadınların istihdamını kolaylaştırmıyoruz, zorlaştırıyoruz. Düşük olan kadın istihdamı daha da düşecek gibi. Kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız. İSO Başkanı Erdal Bahçivan'ın kadın istihdamı konusundaki görüşleri tartışılırken, Ankaralı bir sanayici 'Şimdiden fabrikamda kadın işçi çalıştırılmaması yönünde talimat verdim' dedi. Paket zaten az olan kadın istihdamını daha da aşağıya çekecek” dedi.
'ÇALIŞAN KADINA ÇOCUK TEŞVİKİ PAKETİ'
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, paketi, "Kadın istihdamı" olarak değil, "Çalışan kadına çocuk teşviki paketi" olarak tanımladı.
Kadınların işsiz kalacağı "tespiti"nin geleceğe dair bir tehdit değil, bugün kadınlar tarafından yaşanan bir gerçeklik olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, "Mevcut teşviklerle bile birçok iş yerinde kadınların hamile kalınca işten çıkarıldığı, işten çıkarılma korkusuyla hamileliklerini gizledikleri, dönüşümlü hamileliğe zorlandıkları hükümetçe de patronlarca da gayet iyi bilinmektedir" dedi.
Kadınların, "ucuz iş gücü" olarak görüldüklerinin altını çizen Çerkezoğlu, şunlara dikkat çekti:
"Birçok kadın, güvencesiz, sendikasız, esnek ve aynı işi yaptığı erkek işçilerden daha düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır. Patronlar için kadın demek, 'düşük istihdam maliyeti' demektir. Bu nedenle hükümet 'Kadınlar 3-5 çocuk doğursun' diye teşvik hazırlarken, patronlar 'Teşvik gelirse kadın işçi çalıştırmayız' demektedir. Hükümetin kadınlarından '3-5 çocuk' doğurmasını istemesinin nedeni de asıl olarak ucuz emek arzının sürekliliğini sağlamaktır. Ancak patronlar 20 yıl sonra karşılığını alacakları 'ucuz emek deposu' için bugünkü ucuz emekten, yani kadın emeğinden olmak istememektedir. Bu nedenle patronlarla hükümet bu konuda çelişiyor görünmektedir. Ancak bunların hepsi iki tarafın üzerinde uzlaşacağı bir düzenleme öncesi tiyatro oyunundan başka bir şey değildir. Patronlar ve hükümet kadınları evden, esnek ve güvencesiz çalıştırabilecekleri bir formül üzerinde çalışmaktadır."
DİSK Genel Sekreteri, kadın emeğinin daha da ucuzlatılması, kadınların esnek, güvencesiz çalıştırılmasını amaçlayan bir sürecin adım adım devreye sokulduğuna dikkat çekti.
PAKET YASALAŞIRSA NE OLUR?
Pakette, iş yerlerinde kreşlerin zorunlu olacağı öne sürülüyor. Ancak, AKP hükümeti döneminde, patronların kreş açma yükümlülüğü adım adım yok edildi. Hükümet, iş yerlerinde ücretsiz kreş açmak yerine, kreş desteği için çocuk başına aylık ödeyecek. Ayrıca, bu desteğin gelir ve eğitim gibi kriterlere bağlanması, bu yardıma erişimi sınırlı hale getirecek.
Doğum izni sonrasında kadınlara esnek çalışma dayatılacak. Kadınlar bir yandan geleneksel rollerini yerine getirirken, diğer yandan esnek çalışma ile ikincil iş gücü olarak çalışma yaşamında istihdam edilecek.
Paket, eşlerin ikisi de çalışıyorsa, yarı zamanlı istihdamın ancak biri tarafından kullanılabileceğini belirtiyor. Çocuk bakımının kadınların asli işi olarak görüldüğü Türkiye'de, kadınlar yarı zamanlı çalışmak zorunda bırakılacak.
Düzenleme, çocuk bakımı yükümlülüğünü tamamen kadının üzerine bırakırken, özetle, kadınların eve dönüş yasası olacak.
ANF


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y