Cezaevinden Bir Ağıt Daha Yükselmeden!

İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu, Diyarbakır E Tipi Hapishanesi önünde hasta tutuklular için eylem yaptı.

"Cezaevinden bir ağıt daha yükselmeden" pankartı ve hasta tutukluların isimlerinin yazılı olduğu dövizlerin açıldığı eyleme hasta tutukluların yakınları da katıldı.

İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Av. Muhterem Süren, yaptığı açıklamada, 10 Eylül 2013 tarihi itibariyle cezaevlerinde 154'ü ağır 526 hasta tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu aktardı.

Türkiye'de uygulanan infaz rejiminin insani olmadığını söyleyen Süren, F Tipi hapishanelerin, tutuklu ve hükümlüleri adeta çürümeye terk eden bir yapısı olduğunu kaydetti.

Yasalara aykırı olarak Adli Tıp raporu zorunluluğu ve ATK'nin kararlarını eleştiren Süren, "Cumhuriyet Savcılarına geniş bir takdir yetkisi tanınarak toplum güvenliği bakımından tehlikeli kabul edilecek mahpusların hastalığına rağmen tahliyeleri engellenmiştir. Hükümetin yeni yargı ve demokrasi paketleriyle demokratikleşme iddiasında bulunmasına rağmen, hapishanelere nasıl baktığını ve hasta mahpusların bedenleri ve hastalıkları üzerinden nasıl bir oyun oynadığı; Ergin Aktaş ve Ramazan Ozaip'in Adli Tıp Kurumu raporları olmasına rağmen, 'toplum güvenliği için tehlike arz ettikleri' gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı tarafından tahliye edilmemesinde ortaya çıkmıştır" dedi.

Süren, Adalet Bakanlığı'na seslenerek hasta tutuklularla ilgili acilen gerekli tedbirlerin alınmasın, tedavilerinin sağlanmasını ve durumu ağır olanların bir an önce tahliye edilmesini istedi.



KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y