Cumartesi Anneleri: "Babamın Cenazesini Bulmak Bizim İçin Bayram Sayılacak"

Cumartesi Anneleri 445. kez Galatasaray'da buluştu. Aileler bu hafta, 1995 yılının Ekim ayında Diyarbakır'da kaybedilen HADEP yöneticisi Hamza Arslanoğlu'nun akıbetini sordu. 30 Eylül'de açıklanan "demokrasi paketi"ne tepki gösteren aileler, kayıpların bulunması için hükümetin somut girişimlerde bulunmasını istedi.

HAMZA ARSLANOĞLU NASIL KAYBEDİLDİ?

HADEP Diyarbakır İl Yöneticisi olan Hamza Arslanoğlu, gözaltına alındığında 40 yaşındaydı ve 4 çocuk babasıydı. Parti çalışmalarını bırakması yönünde JİTEM tarafından sürekli tehdit ediliyor, beyaz bir Toros marka araç tarafından takip ediliyordu. Aracın içindekiler birkaç kez kaçırma girişiminde bulundu ancak başaramadı. Daha sonra gözaltında kaybedilecek olan Ali Tekdağ ile birlikte, Dağkapı semtinde silahlı saldırıya uğradı. 1995 Ekim ayının başlarında ise evden çıktı, bir daha da geri dönmedi.

Arslanoğlu ailesinin 18 yıllık arayışı sonuç vermedi. Eşi Remziye ve annesi Fadime Arslanoğlu, "Hiç değilse başında dua edebileceğimiz bir mezarımız olsun" arzuları gerçekleşmeden hayata veda etti.

'YERELDEN ULUSALA TÜM SORUMULLAR BELLİ'

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, bugünkü açıklamasında, Hamza Arslanoğlu'nu kaybedenlerin kimler olduğunun belli olduğuna dikkat çekti, "Yerelden ulusala tüm sorumlular belli. Eksik olan bu sorumluları yargılayacak, kayıpların akıbetini araştıracak, işlenen insanlık suçları nedeniyle hesap soracak siyasi iradenin yokluğu" dedi.

'ACABA BABAM DA VAR MI?'

Eyleme mektup gönderen Hamza Arslanoğlu'nun oğlu Mesut Arslanoğlu, babası gözaltında kaybedildiğinde henüz çocuk olduğunu hatırlattı, "Babam bir daha eve dönmedi. 4 çocuğu babasız, annem eşsiz, babaannem oğulsuz kaldı" diye yazdı.

18 yıldır tüm çabalarının sonuçsuz kaldığını anlatan Arslanoğlu, şöyle seslendi:
"Bölgede açığa çıkan her toplu mezarda 'Acaba babam da var mı?' diye umutla İHD'ye koştuk. Artık öldürülmüş bile olsa babamın cenazesini bulmak istiyorum. En azından gidip başucunda dua edebileceğimiz bir mezar taşının olmasını istiyorum. Süreç bizi öyle bir yere getirdi ki, babamın cenazesi bulmamız bizim için bayram sayılacak. Söyleyin, hiç insan cenazesine sevinir mi? İnsan kemiklerden ibaret olan bir babaya kavuşmayı bayram sayar mı? Ama inanın, 'Bir mezarımız olsa bizim için yeter' noktasına geldik."

'BOŞ PAKETLER İSTEMİYORUZ'

Babasının Kürtlerin de insan onuruna yaraşır bir hayatı olması için yasal bir partide siyaset yaptığını belirten Arslanoğlu, "Artık kimse bir partide yönetici diye öldürülmesin, hapsedilmesin istiyorum. Babam gibi kaybedilen yüzlerce insanın bulunmasını istiyorum. Onları kaybedenlerin bir an önce yargı önüne çıkartılmasını istiyorum" diye yazdı.

Hükümete de seslenen Arslanoğlu, "Hükümetten boş paketler değil, babamın bulunacağı, onu kaybedenlerin hesap vereceği demokratik adımları atmasını istiyorum" dedi.

'ARTIK TORUNLAR KAYIPLARI ARIYOR'

Bugünkü eylemde 12 Eylül kayıplarından Maksut Tepeli'nin eşi Şehriban Tepeli de söz aldı. AKP iktidarının da diğer iktidarlar gibi kayıpları bulmak için hiçbir şey yapmadığının altını çizen Tepeli, 12 Eylül yasaklarının hala devam ettiğine dikkat çekti. Eşinin 12 Eylül döneminde kaybedildiğini hatırlatan Tepeli, "Ben de 12 Eylül nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda bırakıldım" dedi.

Eşi öldürüldüğünde kızının 2,5 yaşında olduğunu anımsatan Tepeli, şöyle konuştu: "Kızım büyüdü ve anne oldu. Artık torunlar kayıplarını arıyor."

MUHARREM ERBEY'DEN MEKTUP

Eylemde, Cumartesi Anneleri'nin aldıkları Hrant Dink ödülünü atfettikleri tutuklu İHD Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey'den gelen mektup okundu. Avukat Erbey, 4 yıldır tutuklu olduğu için kayıplar mücadelesine katılamadığını hatırlattı, bu nedenle duyduğu rahatsızlığı dile getirdi, "Ama gönlüm sizlerle birlikte mücadele ediyor, hesap sormaya devam ediyoruz" dedi.

DEMOKRASİ PAKETİNE TEPKİ


İHD Cezaevi Komisyonu adına yapılan açıklamada, hükümetin açıkladığı "demokrasi paketi"ndeki seçim barajına tepki gösterildi.
Açıklamada şöyle denildi:
"Bosna-Hersek ve Makedonya'da Türklere, Müslümanlara yönetime katılma hakkı sağlayan barajsız seçim sistemini destekleyen iktidar, kendi topraklarında halkın her kesiminin yönetime katılma hakkının önüne barikatlar kuruyor. Her durumda iktidara yarayacak baraj seçenekleri ile temsilde adalet engelleniyor. Makedonya, Bosna-Hersek, Finlandiya, İsviçre, Lüksemburg, İngiltere, Hollanda ve Fransa'nın da içinde olduğu çok sayıda ülkede barajsız seçim sistemi istikrarsızlık yaratmazken, bizde yaratacağına inanmamızı bekliyor. Hazırladığı 'demokrasi paketi' demokratik siyasetin kanallarını açan düzenlemeler içermiyor. Halkın siyaset yapma, yönetime katılma hakkı önündeki engellere dokunmuyor. Her durumda iktidara yarayacak baraj seçenekleri ile temsilde adaleti engelliyor."

Bugünkü eyleme, Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) Türkiye Seksiyonu Sözcüsü Ahmet Erdoğan da katıldı.

Aileler, eylemin ardından kemikleri 18 yıl sonra bulunan Dargeçit kayıplarından Seyhan Doğan için Kanarya'da kurulan taziyeyi ziyarete gitti. (etha)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y