Cumartesi Anneleri Hüseyin Toraman için buluşuyor

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(448. Kez Galatasaray’dayız.)
24 yaşındaki Hüseyin Toraman, 27 Ekim 1991 sabahı, pazar kahvaltısı için ekmek almak üzere evinden çıktıktan sonra, mahallelinin gözü önünde silahlı, telsizli, sivil giyimleri kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı bir araca zorla bindirilerek kaçırıldı.

Olay yerine 100 metre mesafede olan semt karakolundaki polisler arabayı sahil yolunda durdurdu. Ama onların da polis olduğunu anlayınca müdahale etmedi.

Dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel kendisinden oğlunun bulunmasını isteyen anne Hatice Toraman’a “Oğlun cebimde mi ki çıkarıp vereyim” dedi.

Ailenin, İHD’nin, avukatların tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığındaki dosya "Tüm aramalara rağmen şüpheli bulunamadı. Türk Ceza Kanunu'nun 102/6. maddesinde belirtilen 20 yıllık zamanaşımı süresi dolduğundan soruşturmaya yer olmadığına karar verildi." denilerek evrensel hukuka aykırı bir şekilde kapatıldı.

Hüseyin Toraman’ın kaybedilişinin 22.yılında ailesi, avukatları ile birlikte Galatasaray’da olacak, Toraman Ailesi'nin: “ Gözaltında kaybetme insanlık suçudur ve zaman aşımına uğramaz. Öldür, kaybet sonra da zaman aşımı de… Evlat acısının zaman aşımı olur mu? Özlemimiz, acımız, öfkemiz bekleyişimiz, arayışımız zamana sığar mı? Çocuklarımızın akıbetini açıklamak yerine ‘ bize zaman doldu artık unutun’ dayatmasında bulunanlar, demokrasiden, hukuktan, adaletten, insanlıktan bahsedebilir mi?” diyen sesine sesimizi katacağız.

Sizi de kırmızı bir karanfille Cumartesi Anneleri’nin 448. buluşmasına çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

Tarih : 26 Ekim 2013 (Cumartesi)
Saat : 12:00
Yer : GALATASARAY MEYDANI


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y