DİSK´ten Köleliğe karşı #Direnişçi Kampanyası

AKP hükümetinin, patronların talepleri doğrultusunda işçi ve emekçilerin en önemli kazanımlarından biri olan kıdem tazminatının gaspına yönelik hazırlıklarına karşı işçilerin tepkileri sürüyor. “Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir, yok edilemez. Köleliğe karşı #Direnişçi” diyen DİSK’liler de kasım ayı boyunca sürdüreceği bir kampanyanın startını Ankara ve İstanbul’da yaptıkları açıklamalarla verdi.

“Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir, yok edilemez. Köleliğe karşı #Direnişçi” pankartı arkasında bugün bir araya gelen işçiler, TRT Arı Stüdyolarının önünde buluştu. Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına doğru yürüyüşe geçen işçiler, “Gün gelecek devran dönecek AKP işçiye hesap verecek”, “AKP yasanı al başına çal” sloganları attı. Eyleme CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da destek verdi.

‘GASPIN ONAY MAKAMI OLMAYACAĞIZ’

Burada basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK’in aylar öncesinden kıdem tazminatının kaldırılması konusunda tavrını açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Beko, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gittik, söyledik. Çalışma Meclisinde de ilan ettik. Kıdem tazminatı hakkının gasbedilmesinin onay makamı olmayacağız. Bütün işçilerin kıdem tazminatı alabilmesinin mümkün olduğunu ve bununla ilgili somut önerilerimizi kamuoyuyla da paylaştık. DİSK’in kıdem tazminatına dair kırmızı çizgileri bellidir. Bu kırmızı çizgileri çiğneyen herhangi bir pazarlığa girmeyeceğiz” diye konuştu.

‘KÖLELİĞE KARŞI BİRLEŞİK MÜCADELE’


Beko, hükümetin amacının her işçinin tazminat alması çabası olmadığını söyledi. Beko,”Gerçek amaç, her işçinin istendiği zaman çalıştırılıp istendiğinde ise kapı önüne konulabilecek kölelere dönüştürülmesidir” dedi. Eyleme destek veren CHP’li Vekil Musa Çam da, kıdem tazminatı sorunu sadece bugünün işçilerinin değil, çocuklarının ve gelecekteki torunları açısından da büyük bir sorun olacağını söyledi. Çam, tüm kesimlerin bu konudaki birleşik mücadelesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Eylem çekilen halaylarla devam etti. (evrensel)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y