Gezi eylemlerine katılan 101 okul yöneticine soruşturma!

Ankara Valiliği, Gezi eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle şehirde görev yapan 101 okul yöneticisi hakkında soruşturma başlattı. Valilik, il milli eğitim müdürlüğünün başvurusu üzerine 101 okul yöneticisi hakkında idari soruşturma izni verdi.
Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre soruşturma kapsamında 5 okul müdürünün yeri değiştirilirken, 2 okul müdürü ise öğretmen yapıldı. Okul yöneticilerine yönelik suçlama ise “Gezi eylemlerine öğrencilerin katılmasını teşvik etmek, yoklama almayarak göz yummak” oldu.
31 Mayıs’ta Taksim’deki Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine tepki olarak başlayan ve tüm yurda yayılan Gezi Direnişi’ne yönelik savcılıklar tarafından yürütülen soruşturmalar devam ederken valilikler tarafından paralel şekilde idari soruşturma açıldı.
Bu kapsamda Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gezi eylemlerine öğrencilerin katılmasıyla ilgili olarak okul yöneticileri hakkında Ankara Valiliği’nden inceleme izni talep etmiş, valilik de olumlu yanıt vermişti. Müfettişler, bu kapsamda belirledikleri okul müdürlerinin ifadelerini almıştı. Valilik kaynaklarından alınan bilgiye göre, il milli eğitim müdürlüğü, incelemelerini tamamlayarak valilikten soruşturma izni istedi. Valilik de 101 okul yöneticisi hakkında idari soruşturma izni verdi. Okul yöneticileri, “Öğrencileri eyleme katılmaya teşvik etmek, göz yummak, izin vermek, eyleme katılan öğrenciler için yoklama almamak, eyleme katılmalarına rağmen okuldaymış gibi göstermek” ile suçlandı. Öğrenciler hakkında açılan soruşturmaya, e-posta yoluyla veya 147 MEB şikâyet hattına gelen ihbarların etkili olduğu öğrenildi.
ANF


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y