İhsan Eliaçık: "Kürt sorununda ilerleme kaydedici bir paket değil"

10 yıl önce AB uyum yasaları çerçevesinde kurslar açıldığını hatırlatan Eliaçık, Kürtçe düzenleme ile ilgili olarak şunları söyledi:
"Bir Kürt iş adamı 10 katlı binada 'Kürtçe eğitim kursu' açsa, bu Kürtçe dil okulu olacaktır. Ancak anadilde eğitim anlamına gelmez. Anadilde eğitimi özel okullara bıraktığınız zaman, kapitalizm, 'Gel biraz da Kürtçe'yi, Kürtleri sömür' anlamında davetiye çıkartmış olursunuz. Bu durumda insanlar parayla anadillerini öğrenmek zorunda kalacak. Ortalama 8 nüfuslu yoksul Kürt aileleri düşünüldüğünde, 'Bu parası olan kendi anadilini öğrensin' anlamına gelir. Anadilde eğitim hakkını karşılamaz. Anadil, bir görev değil, haktır. Ekmek yemek, su içmek gibi bir haktır. Bu hakkı devlet kendi eliyle kaliteli, yaygın ve parasız karşılamak durumundadır. Tıpkı Türkçe konuşan vatandaşlarının anadillerinin yaygın, parasız, devlet eliyle karşılanması gibi. Bu olmazsa, anadilde eğitim olmaz."
Eliaçık, "Kürtçe özel okulların açılması, Dersim başta olmak üzere bazı isimlerin iadesi, daha çok Kürtçe'de kullanılan w,x,q gibi harflerin üzerindeki yasağın kalkması"na ilişkin düzenlemelerin, barış sürecinde ikinci aşamaya karşılık gelen düzenlemeler olmadığına dikkat çekti, dedi.
"Kürt sorununda ilerleme kaydedici bir paket değil"

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y